drzwi zewnętrzne
7 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu

Wybór drzwi wejściowych do domu jest zawsze trudnym wyzwaniem. Z jednej strony powinny one bowiem spełniać wszystkie wymagania dotyczące zapewnienia domownikom odpowiedniego poziomu izolacji termicznej i akustycznej i zagwarantowania im odpowiedniego bezpieczeństwa, a z drugiej muszą się dobrze komponować z bryłą budynku, z kolorem i rodzajem jego elewacji oraz z kolorem i rodzajem stolarki okiennej czy pokrycia dachowego. Drzwi zewnętrzne muszą stać się prawdziwą wizytówką domu. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania drzwi zewnętrznych?

Na początku wygląd drzwi

Nasz krótki poradnik rozpoczniemy od wyglądu drzwi, czyli ich koloru, kształtu i zastosowanych w wykończeniu elementów dodatkowych. Dokonując wyboru, koniecznie powinno się postarać o to, żeby wygląd drzwi był dobrze dopasowany m.in. do koloru elewacji budynku oraz do odcienia zastosowanej stolarki okiennej. Oprócz tego drzwi powinny się także dobrze komponować z bramą garażową oraz z wyglądem dachu. O czym nie można jednak zapomnieć, kolor drwi zewnętrznych będzie pełnił także inne funkcje. W zależności od tego, czy drzwi będą w jasnej, czy w ciemnej kolorystyce, będą również przyciągały mniej lub więcej promieni słonecznych, a więc będą się też mniej lub bardziej nagrzewały. Jeżeli więc wejście do domu mamy ulokowane na jego południowo-wschodniej ścianie, zdecydowanie lepiej jest się zdecydować na jasną kolorystykę. Najwięcej możliwości w doborze wyglądu drzwi zewnętrznych ma się w przypadku drzwi zewnętrznych PCV. Mogą mieć właściwie dowolny kolor i dodatkowo też dowolne wzory i inne elementy dekoracyjne.

Ważnym elementem, który będzie decydował o wyglądzie drzwi wejściowych do domu są też zastosowane w nich elementy dodatkowe, czyli m.in. przeszklenia lub umieszczone obok nich naświetlenia boczne. Będzie to doskonały wybór przede wszystkim wówczas, gdy w pomieszczeniu wejściowym nie ma żadnych okien.

Parametry izolacyjne drzwi zewnętrznych

Wybierając idealne drzwi zewnętrzne koniecznie jednak trzeba także zwrócić uwagę na ich parametry funkcjonalne. Najważniejszym elementem jest zawsze to, żeby były nam one w stanie zapewnić odpowiednie parametry izolacyjne, czyli przede wszystkim wysoką izolację termiczną. Wpływ na ten element ma przede wszystkim opisujący dane drzwi współczynnik przenikania ciepła Ud. Parametr ten pokazuje, ile ciepła  będzie w stanie się przedostać przez metr kwadratowych powierzchni przy określonej temperaturze powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia wejściowego.

O podanie zalecanych wartości współczynnika Ud w drzwiach zewnętrznych poprosiliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy BROS w Buku pod Poznaniem. Wytłumaczył nam, że:

Wartość współczynnika Ud dla drzwi zewnętrznych powinna mieścić się w przedziale od 1,2 do 2 W/m2K. Nieco inne, bardziej restrykcyjne wymagania są tylko w domach pasywnych, w których zwraca się dużo większą uwagę na energooszczędność i na to, żeby nie marnować wytwarzanej energii. W nich maksymalna wartość współczynnika Ud jest ustalona na poziomie 0,8 W/m2K.

Kwestia bezpieczeństwa drzwi zewnętrznych

Bardzo ważnym zadaniem drzwi zewnętrznych jest też to, żeby gwarantowały one odpowiedni poziom bezpieczeństwa domownikom, czyli żeby były w stanie zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza domu nieproszonych osób z zewnątrz. Drzwi wejściowe powinny przede wszystkim chronić dom przed włamywaczami. Z jednej strony muszą się więc charakteryzować dużą trwałością, solidną konstrukcją i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a z drugiej muszą stanowić skuteczną barierę przed włamywaczami. O bezpieczeństwie, jakie są w stanie zapewnić drzwi będzie więc decydowała zarówno ich konstrukcja, jak  i zastosowane w nich zamki. Najlepszym wyborem zawsze są zamki wielofunkcyjne, w których jest kilka, uruchamianych jednym kluczem rygli.