Drzwi zewnętrzne
12 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu
5 (100%) / 1 głosów

Drzwi zewnętrzne jako wizytówka domu

Głównym zadaniem drzwi wejściowych jest ochrona przed nieproszonymi gośćmi, zabezpieczenie domu przed chłodem, hałasem i wilgocią. Jednak oprócz tych podstawowych funkcji, drzwi pełnią również funkcję estetyczną i warto, aby komponowały się z wyglądem naszego domu czy mieszkania. Drzwi zewnętrzne są pierwszą rzeczą, którą widzimy wchodząc do domu i po której oceniają nas nasi goście.

Przede wszystkim funkcjonalność

Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów drzwi: od antywłamaniowych po wyciszające dźwięki. Oprócz różnorodności pod względem funkcji specjalnych drzwi różnią się także materiałami, z których są wykonane. Możemy znaleźć tradycyjne skrzydła drewniane, stalowe, aluminiowe, czy te najczęściej spotykane, wykonane z PVC. Wybierając drzwi, oprócz wyglądu skrzydła, trzeba również zwrócić uwagę na inne kluczowe elementy. Takie jak ościeżnice, progi i uszczelki. To od nich zależy, czy drzwi będą szczelne i nie będą wpuszczały zimna oraz wilgoci do wnętrza mieszkania.

Jak mówi ekspert z firmy Pendragon „Izolacyjność termiczna jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze drzwi wejściowych. O stratach ciepła, jakie będą występowały po założeniu drzwi, informuje współczynnik U. Nie powinien on wynosić więcej niż 2,6 W/m2K, a im mniejsza będzie jego wartość, tym mniejsze będą straty ciepła”. Obecnie można również znaleźć wiele rozwiązań zapobiegających włamaniom.

Specjalne zamki, zawiasy, szyby antywłamaniowe, czy też wzmocnione skrzydła to tylko kilka opcji, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo.

Wygląd drzwi wejściowych

Drzwi, oprócz funkcji ochronnych, pełnią również ważną funkcję estetyczną. To one są pierwszym bodźcem, który powinien zachęcić gościa do przekroczenia progu. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, jak dane drzwi zewnętrzne komponują się z kolorem okien i elewacji domu. Jeżeli wybieramy drzwi do mieszkania, możemy wybrać takie skrzydła, które będą miały inny odcień od strony klatki schodowej, a inny w środku mieszkania – bardziej dopasowany do wnętrza. Obecnie wybór koloru, wzoru, czy materiału, z jakiego będą wykonane drzwi wejściowe, jest najmniejszym problemem. Na rynku znajdziemy zarówno klasyczne drewniane drzwi, pasujące do tradycyjnych domów, jak i nowoczesne stalowe drzwi- idealne do futurystycznych budynków.