drzwi wewnętrzne
9 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi wewnętrzne jako element aranżacji pomieszczeń domowych

Odpowiedni dobór drzwi wewnętrznych może stanowić problem dla osób, które pierwszy raz urządzają mieszkanie lub dom. Wykończenie tego typu otworów powinno pasować do ogólnego wystroju mieszkania i być równocześnie funkcjonalne. Mnogość propozycji znajdujących się w handlu paradoksalnie utrudnia wybór. Jakie aspekty brać pod uwagę w przypadku zakupu drzwi wewnętrznych?

Drzwi o odpowiedniej kolorystyce

Najlepiej, gdy drzwi dopasowane są do ścian, podłogi oraz mebli znajdujących się w danym pomieszczeniu. Jeżeli nie można dobrać ich barwy do podłogi, najlepiej wyglądają, gdy są ciemniejsze. Drzwi mogą mieć kolor ścian, ale są wtedy niewidoczne. Niektórzy jednak stawiają w tym wypadku na połączenie kontrastowych kolorów.

Najróżniejsze kolory i wzory drzwi wewnętrznych są dostępne u dobrych dystrybutorów, takich jak FINISFDOM. W podobnych miejscach znajdziesz również wersje w kolorze białym, która to barwa jest na tyle uniwersalna, że pasuje do wielu stylów. Idealnie komponują się z brązowymi deskami podłogi, jak też panelami w skandynawskim stylu. Białe drzwi można łączyć z kamienną posadzką.

Wzory dodające wnętrzu charakteru

Za pomocą wzorów na drzwiach można wpłynąć na styl wystroju wnętrza. Surowe skrzydła bez żadnych zdobień mają charakter uniwersalny, ale już na przykład kolorowe przeszklenia to zdecydowanie wybór klasyczny lub nawet vintage w przypadku witraży. Jednolite tafle szklane dobrze komponują się ze stylem industrialnym, loftowym lub minimalistycznym. Natomiast wzór na szkle, w zależności od jego charakteru, to dodatek do wnętrza rustykalnego lub tradycyjnego.

Forma drzwi pasująca do charakteru pomieszczenia

Poszczególne drzwi wewnętrzne powinny pasować do rodzaju pomieszczenia. Za pomocą takich zależności można dodać wnętrzu szczególnego charakteru. Takim przykładem są ogromne drzwi rozsuwane, niekiedy pełniące funkcję ściany rozdzielającej dwa pomieszczenia. Przykładem może być oddzielenie kuchni od jadalni lub jadalni od salonu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sam sposób oddzielić sypialnię od części reprezentacyjnej mieszkania. Takie rozwiązania są przydatne w przypadku pomieszczeń o małym metrażu. Wówczas dodatkową zaletą jest brak wychylających się skrzydeł, które nie zabierają przestrzeni.

Drzwi z dużymi przeszkleniami zdadzą egzamin przy dzieleniu obszaru w pomieszczeniu, gdzie jest tylko jedno okno. To samo rozwiązanie może być zastosowane w przypadku tak zwanego ciemnego korytarza. Natomiast brak przeszkleń to typowe drzwi do łazienki lub toalety.