drzwi-wewnetrzne
20 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi wewnętrzne a zewnętrzne – podobieństwa i różnice

Jednym z ostatnich etapów budowy domu czy remontu mieszkania jest zakup drzwi wejściowych i wewnętrznych. Choć z pozoru drzwi wewnętrzne i zewnętrzne wydają się podobne, zasadniczo różnią się w konstrukcji ze względu na odmienne wymagania, jakie muszą spełniać.

Częstym błędem podczas zakupu nowych drzwi jest szukanie oszczędności przez stosowanie niewłaściwych drzwi w miejscach, do których nie są one przeznaczone – zauważa nasz rozmówca z firmy WESTO. Oczywiście raczej nie zdarza się, aby ktoś próbował instalować drzwi wewnętrzne w charakterze drzwi wejściowych, jednak równie ryzykownym posunięciem jest sięgnięcie po drzwi zewnętrzne wewnątrzklatkowe do zabezpieczenia domu.

Drzwi zewnętrzne

W wolnostojących domach i w mieszkaniach, których drzwi wychodzą na otwarte galerie, czyli wystawione są na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, konieczny jest zakup typowych drzwi zewnętrznych.

Do najważniejszych zadań drzwi wejściowych należy izolacja akustyczna i termiczna wnętrza mieszkania od hałasu i temperatur z zewnątrz. Dodatkowo muszą posiadać sprawne i solidne zamki, a najlepiej pełne zabezpieczenie antywłamaniowe. Drzwi wejściowe decydują też o naszej prywatności, a ich szczelność gwarantuje odcięcie się od pyłu i kurzu ulicy, czy wtargnięciem zwierząt i owadów.

Dlatego właśnie drzwi zewnętrzne mają bardziej skomplikowaną i solidną budowę, są też zdecydowanie grubsze. Oprócz skrzydła i ościeżnicy obowiązkowe są tutaj progi, profesjonalne okucia, a czasem także dodatkowe akcesoria, takie jak np. wizjer.

Drzwi wewnętrzne

Przed tym rodzajem drzwi stoi znacznie mniej wyzwań, dlatego charakteryzują się delikatniejszą budową, a co za tym idzie, niższą ceną. Skrzydła drzwi wewnętrznych mogą być wypełnione drewnem, papierem lub płytą wiórową, co stanowi znacznie mniejsze możliwości niż w przypadku drzwi zewnętrznych, które zwykle są dodatkowo izolowane wewnątrz pianką, wełną mineralną lub styropianem.

Mniejsza różnorodność dotyczy też zewnętrznego poszycia skrzydła – mówi ekspert z przedsiębiorstwa WESTO. W przypadku drzwi wewnętrznych zupełnie wystarczająca jest zwykła sklejka, podczas gdy w przypadku drzwi wejściowych musimy sięgnąć po materiał wodoodporny (stal, sklejka wodoodporna).

Więcej różnic niż podobieństw

Jak widać, drzwi wejściowe mają niewiele wspólnego z tymi przeznaczonymi do wnętrz, choć nie wyczerpaliśmy jeszcze pełnej palety różnic. W konstrukcji obu rodzajów drzwi stosuje się odmienne ramy do stabilizacji skrzydeł, inne wykończenia, a nawet inne zasady projektowania pod względem estetyki.