14 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi antywłamaniowe. Jakie standardy powinny spełniać?

Drzwi antywłamaniowe są podstawą naszego bezpieczeństwa. Ochronią dom oraz mieszkanie przed włamaniem podczas naszej nieobecności, a także zapewnią nam komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Aby jednak prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą spełniać określone standardy. Sprawdź, jakie w naszym krótkim przewodniku, aby wiedzieć, czym kierować się przy ich zakupie.

Drzwi antywłamaniowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Dzięki nim zapewnimy sobie bowiem bezpieczeństwo i spokojny sen. Jakie standardy powinny spełniać?

Standardy bezpieczeństwa

Drzwi antywłamaniowe to drzwi, utrudniające działanie złodzieja i wydłużające jego pracę nawet do 20 minut. Standardy te opisywane są odpowiednimi symbolami: A, B, C lub skalą liczb od 1 do 6. 1 i 2 określać będą podwyższoną odporność na włamanie, 4 to drzwi antywłamaniowe. Z kolei drzwi oznaczone symbolem 5 i 6 oznaczać będą drzwi pancerne, stosowane na przykład w bankach.

Odpowiednie certyfikaty

Omawiany rodzaj drzwi powinien posiadać także określone certyfikaty, między innymi Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Instytut ten wydaje na każde drzwi tabliczkę znamionową, umieszczaną na bocznej krawędzi.

Pamiętajmy również, iż kupując zamek do opisywanych drzwi, należy szukać takiego, który również posiada certyfikat, inaczej drzwi nie będą spełniały swojej funkcji.

Tego typu drzwi antywłamaniowe, a także drzwi wewnętrzne i zewnętrzne oferuje Salon Drzwi Makra-2. Wysoka jakość oferowanych produktów, a także fachowe doradztwo wyróżnia tę firmę spośród innych.

Zabezpieczenia

Sekret drzwi antywłamaniowych tkwić będzie w ich konstrukcji. Będą ciężkie, co jest związane z niej dorodną strukturą, mającą uniemożliwić ich zniszczenie. Zbudowane są one zatem z wielowarstwowych płyt, wzmocnionych hartowanymi prętami, zawiasami oraz bolcami, uniemożliwiającymi ich wyważenie. Zamki powinny być co najmniej dwa i żaden z nich nie powinien otwierać się od wewnątrz bez użycia klucza. Najlepiej sprawdzą się zamki wieloryglowe z okuciem zatrzaskowym i trzy uniemożliwiające wyważenie drzwi zawiasy w pionie.

Montaż

Na koniec warto wspomnieć o montażu, bowiem drzwi antywłamaniowe powinny być zamontowane przez profesjonalistów. Z pewnością zasugerują oni wymianę ościeżnic na metalowe i głęboko zakotwiczone w murze oraz szereg innych rozwiązań, wzmacniających właściwości antywłamaniowe drzwi.