otwarte drzwi frontowe
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Drzwi antywłamaniowe do domu – jak dobrze wybrać?

Czy zależy Ci na tym, abyś był bezpieczny we własnym domu? To pytanie retoryczne. Znasz kogoś, kto stwierdziłby: Jest mi to obojętne. Mogę żyć w poczuciu zagrożenia? Każdy z nas potrzebuje czuć się bezpiecznie, i to na wielu płaszczyznach: fizycznej, emocjonalnej, finansowej. Elementem chroniącym dom przed zagrożeniem z zewnątrz są drzwi antywłamaniowe.

Popatrz na zawiasy

Czym kierować się, wybierając drzwi antywłamaniowe? Choć taka logika może wydać się przekorna, warto jednak wczuć się w rolę… włamywacza. Nie jest to łatwe z powodu braku doświadczenia, można jednak uruchomić wyobraźnię. Warto też udać się na rozmowę z fachowcem, bynajmniej nie od kradzieży, ale np. ślusarzem czy budowlańcem.

Okazuje się, że jednym ze sposobów pokonania zapory, jaką stanowią drzwi, to podważenie zawiasów. Możliwości są różne: można je przeciąć, podważyć albo rozkręcić. Dlatego wybierając drzwi antywłamaniowe, zwróć uwagę na to, w jaki sposób są one zamontowane w ościeżnicach oraz jak rozwiązana została kwestia zawiasów.

Niektóre firmy specjalizujące się w sprzedaży drzwi i okien, zajmują się również montażem. Należy do nich rodzinna firma z tradycjami – Stolarka Koszalin. Na miejscu lub telefonicznie ustalisz kwestię parametrów technicznych, transportu oraz montażu wybranych produktów.

Popatrz na zamek

Drzwi wejściowe można sforsować rozwiercając zamek, albo używając do jego otwarcia narzędzi innych niż klucz. A zatem, kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę w drzwiach antywłamaniowych – to zamek.

Specjaliści zajmujący się produkcją i sprzedażą drzwi zewnętrznych mają swoją odpowiedź na przedstawione kwestie:

  • zastosowane materiały oraz konstrukcja sprawiają, że zamka w drzwiach antywłamaniowych nie da się rozwiercić,
  • zamiast zamka mechanicznego, można zamontować elektroniczny, który otwiera się po odczytaniu linii papilarnych z palca właściciela,
  • zamek centralny zaopatrzony jest w system rygli, które trudno sforsować.

Popatrz na środek

Drzwi antywłamaniowe, aby zasłużyły na swoje miano, muszą przejść przez cały pakiet testów. Dopiero gdy kwalifikacja przebiegnie pomyślnie, producent otrzymuje odpowiedni certyfikat, poświadczający jakość produktu.

Jednym z testów, jakim poddaje się drzwi pretendujące do miana antywłamaniowych, jest odporność na uderzenia i innego typu oddziaływania mechaniczne. Zgodnie z przyjętą normą, użyty materiał i konstrukcja musi stawiać opór minimum przez 20 minut. W tym czasie z pomocą mogą przyjść sąsiedzi (np. dzwoniąc na policję) oraz zaalarmowane służby mundurowe.