15 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Drewniany dom przyjazny alergikowi

W Polsce odsetek alergików należy do najwyższych na świecie. Objawy alergii ma 40% społeczeństwa. Alergia potrafi bardzo utrudnić życie, dlatego dom powinien być miejscem, które pozwoli ograniczyć dolegliwości osobom chorym. W domu spędzamy większą część czasu, a jest to idealne środowisko dla szkodliwych alergenów, dlatego dobrze, aby był to drewniany oddychający dom, wykonany w nowoczesnej technologii, z użyciem starannie dobranych materiałów.

Dlaczego domy z drewna są przyjazne alergikom?

Ściany w domu drewnianym zbudowane są z naturalnych materiałów, dzięki temu oddychają, regulując mikroklimat. W takim domu dużo lepiej się oddycha, samopoczucie domowników jest lepsze, śpi się spokojniej i wstaje się bardziej wypoczętym. Każdy gotowy dom drewniany ma wentylację dobraną według obliczeń, dzięki temu zapewnia ona odpowiedni strumień powietrza usuwanego, jak i świeżego.

Nowoczesne drewniane budownictwo cechuje się solidnością wykonania, szczelnością oraz wysoką dbałością o szczegóły, co daje gwarancję zminimalizowania przyczyn alergii związanej nie tylko z pleśnią, grzybami, ale także kurzem – dodaje specjalista z firmy ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów o konstrukcji drewnianej oraz cieszy się uznaniem inwestorów za granicą.

Drewno do budowy gotowych domów drewnianych poddawane jest suszeniu w specjalnych komorach, co sprawia, że staje się budulcem praktycznie pozbawionym wilgoci oraz odporne jest na pleśń i grzyby. Nie ma więc możliwości, aby w ścianach czy dachu żyły jakiekolwiek mikroorganizmy, które bardzo często są silnymi alergenami. Co więcej, drewno do budowy domu uzyskane na drodze produkcji sprawia, że nie ma potrzeby stosowania chemicznych środków ochrony drewna, co ogranicza także ilość szkodliwych związków w środowisku.

O czym pamiętać przy budowie domu drewnianego dla alergika?

Budowa domu jednorodzinnego realizowana z myślą o alergikach, w dużym stopniu wpływa na wybór materiałów oraz na wykończenie wnętrz. Jeżeli chcemy zminimalizować czynniki wywołujące ataki alergii, warto postawić na sprawdzone rozwiązania i wybrać gotowe domy drewniane. O czym jednak powinniśmy pamiętać przy budowie takiego domu? Otóż jednym z istotnych elementów wykończenia domu są wewnętrzne powierzchnie ścian, które powinny być gładkie oraz pozbawione szczelin. Takie ściany są łatwe w czyszczeniu i odporne na osiadanie kurzu. Dobrze jest również pokryć je odpowiednią powłoką, np. dostępnymi na rynku specjalnymi farbami dla alergików z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Starajmy się nie używać farb i tynków strukturalnych!

Idealnym materiałem na podłogę może być drewno lub terakota, gdyż nie elektryzują się, nie przyciągają kurzu i są łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze, aby podłoga drewniana pokryta była lakierem wodorozpuszczalnym. Wykorzystywane do wykończenia wnętrz preparaty powinny zawierać substancje zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni. Wskazane jest także użycie specjalnych klejów i fug do układania płytek. Dla osób borykających się z alergią czy uczuleniami ważne są również prawidłowo dobrane i wykonane izolacje przeciwwilgociowe, które zapobiegną zawilgoceniu ocieplenia dachu i ścian. Z tych samych powodów istotny jest dobór odpowiedniej wentylacji. Planując budowę drewnianego domu dla alergika, weźmy pod uwagę również system ogrzewania, uzdatnianie wody czy odkurzacz centralny.