stol-drewniany
20 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Drewniany, a może szklany – na zakup jakiego stołu się zdecydować?

Bardzo częstym pytaniem, jakie zadajemy sobie podczas zakupu stołu, jest czy wybrać stół drewniany, który zachwyca swoją solidnością i trwałością. Czy może lepiej stół ze szklanym blatem, który jest lekki, doskonal pasuje do mebli o różnej stylistyce i nie przytłacza pomieszczeń. Podpowiadamy jaki wybrać rodzaj stołu, który będzie odpowiedni do charakteru pomieszczenia i do wystroju naszego mieszkania.

Stół jest istotnym elementem każdego pomieszczenia. W kuchni stanowi centralny punkt, przy którym cała rodzina spotyka się przy posiłkach, a w salonie jest, obok zestawu wypoczynkowego, jednym z mebli, które w najwyższym stopniu wpływają na jego wygląd. Stół to także zakup na lata, dlatego ważne jest, aby wybrać taki mebel, który nie tylko będzie nam się podobać, ale także będzie praktyczny i łatwy do sprzątania.

Stół drewniany

Stoły drewniane albo z płyty laminowanej polecane są osobom, które stawiają na rozwiązania praktyczne. Nie widać na nich odciśniętych dłoni, nie ma smug i łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Są także trwalsze, ponieważ dobrego drewna nie uszkodzimy nawet upuszczając na niego przypadkiem ciężkie przedmioty.

Pamiętajmy jednak, że drewno, drewnu nierówne. W przypadku stołów drewnianych bardzo ważny jest rodzaj drewna, z jakiego są wykonane. Możemy wybrać te tańsze z płyty wiórowej o przeciętnej trwałości. Solidniejsze z płyty MDF, która dzięki warstwie lakieru albo folii jest uodporniona na wilgoć i łatwo ją utrzymać w czystości. Możemy także zdecydować się na stoły z blatem z litego drewna. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju drewna. Najtrwalsze i najbardziej szlachetne są stoły z dębiny oraz buka. Jeśli chcemy mieć stół, który będzie lżejszy, a także i tańszy możemy zainteresować się stołami z sosny.

Stoły z litego drewna to rozwiązanie na lata. Pamiętajmy jednak, że drewno to materiał, który zdominuje wygląd pomieszczenia, dlatego ważne jest, aby stół był dopasowany do innych mebli. Z tego względu, najczęściej stoły drewniane spotkamy w kuchni albo gabinecie, gdzie przeważa umeblowanie klasyczne. Do salonu, częściej wybieramy stoły ze szklanym blatem, ponieważ pasują w zasadzie do każdego wystroju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stołach drewnianych – sprawdź ofertę firmy MakroDom

Meble ze szklanym blatem

Szklany blat sprawia, że meble stają się optycznie lżejsze. Stalowy albo drewniany stolik szklany jest także ozdobą pokoju. Do dyspozycji mamy blaty matowe albo przeźroczyste. Raczej unika się kupowania stołów ze szkła kolorowego. Pamiętajmy, że nowoczesne stoły ze szkła są całkowicie bezpieczne, a to dlatego, że wykonuje się je ze szkła hartowanego, a ich ranty są zabezpieczone, więc nie ma mowy, żeby taki blat mógł nas skaleczyć. Niewątpliwym atutem stołów ze szklanym blatem jest to, że możemy je dopasować zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wystroju. Co więcej, nie przytłaczają też pomieszczeń, dlatego polecane są do mniejszych salonów.

Obojętnie czy wybierzemy drewniany, czy szklany stół warto wcześniej zastanowić się jak będzie się prezentował nie tylko w czasie rodzinnych, ale i towarzyskich spotkań. Oznacza to, że powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i elegancki.