4 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Drewniane okiennice wewnętrzne – piękno i styl.

Drewniane okiennice wewnętrzne, tzw. shuttersy, cieszą się coraz większą popularnością i wpasowują się zarówno w nowoczesne wnętrza, jak i w te bardziej tradycyjne. Trafiają w gust osób, chcących stworzyć wnętrze niczym z amerykańskiego domku na przedmieściach, a także tych pragnących tchnąć w nie ducha minionej epoki. Producenci oferują shuttersy różnego typu i w wielu wariantach kolorystycznych.

Rodzaje shuttersów

Najczęściej spotykane są okiennice klasyczne, czyli składające się z paneli otwieranych na całej wysokości. Są idealnym produktem dla osób ceniących prostotę i praktyczne rozwiązania. Występują także w formie dzielonej na dwa poziomy, dzięki czemu możliwa jest kontrola wpadającego do pomieszczenia światła, przy zachowaniu prywatności – możemy otworzyć tylko górną okiennicę, a dolną osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Panele shuttersów składają się z poziomych lameli, wykonanych z lekkiego drewna, które pozwalają na regulację dopływu światła. Dla osób, które chcą mieć możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia lub marzą o wnętrzu niczym z epoki wiktoriańskiej, idealną opcją są okiennice country, wykonane z paneli litych.

Dla mieszkających na parterze lub niższych piętrach doskonałym rozwiązaniem będą cafe shutters, czyli okiennice osłaniające tylko dolną część okna, zapewniające prywatność i przytulną atmosferę.

Ciekawą odmianą okiennic są  shuttersy składane. Nie otwierają się na oścież, jak okiennice klasyczne, ale składają się na dwa sposoby – symetrycznie po obu stronach okna lub harmonijkowo na jedną stronę okna. Shuttersy wyłożone na ścianę dają maksymalną ilość światła i niesamowicie wyglądają, dodając smaku pomieszczeniom.

Do szerokich i wysokich okien – tak charakterystycznych dla nowoczesnego budownictwa – idealnie sprawdzi się system szynowy, zapewniający odpowiednią stabilność shuttersom dużych rozmiarów. Okiennice w tych systemach mogą składać się w literę „V” lub przesuwać się zachodząc na siebie.

Odpowiednie dopasowanie

Decyzja o wyborze odpowiednich shuttersów może wydawać się trudna, dlatego warto skorzystać z porad producentów okiennic wewnętrznych. Aby mieć pewność idealnego dopasowania okiennic nie tylko do naszych gustów, ale także do wielkości okien i dostępnej we wnętrzu przestrzeni, warto rozważyć przygotowanie shuttersów na zamówienie. Profesjonaliści zajmujący się produkcją i montażem okiennic dokładnie sprawdzają, czy możliwe będzie ich swobodne otwieranie i podpowiedzą, jaki ich rodzaj dobrać do danego wnętrza. Jak mówi ekspert z firmy Inwood:

Możliwe jest wykonanie shuttersów na każde okno, nawet najbardziej nietypowe. Nie ma znaczenia, jakiego kształtu czy rozmiaru są otwory okienne w pomieszczeniu. Zawsze znajdzie się funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie. A połączenie niestandardowego kształtu okna z shuttersami to gwarancja designerskiego sukcesu.

Różnorodność shuttersów daje mnóstwo możliwości. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i może wyposażyć wnętrze w ten piękny, stylowy i funkcjonalny dodatek.