12 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Doniczki z nawadnianiem. Charakterystyka

Woda jest potrzebna do życia wszystkim żywym organizmom. Odpowiednie nawadnianie kwiatów powoduje, że są zielone, zdrowe oraz regularnie kwitną. Jednak zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków hodowcy roślin zapominają o ich podlewaniu. Dlatego, aby uchronić uprawę przed wysuszeniem, warto wykorzystywać praktyczne doniczki z nawadnianiem. Zobacz, czym są.

Dlaczego warto zainwestować w doniczki z nawadnianiem?

Każdy gatunek kwiatów wymaga tego, aby dostarczać mu odpowiednią ilość wody. Regularne podlewanie to gwarancja udanej uprawy oraz prawidłowego rozwoju roślin. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno niesystematyczne, jak i zbyt częste podlewanie nie służą kwiatom. W ich efekcie mogą zacząć usychać, a w efekcie obumierać. Każdy hodowca chce też samodzielnie dbać o rośliny i ich codzienną pielęgnację. Jednak czasami jest to niemożliwe – wystarczą krótkie wakacje albo wyjazd służbowy, aby uprawa podupadła. Wtedy właśnie sprawdzają się rozwiązania, które umożliwiają dostarczanie wody kwiatom w czasie nieobecności właścicieli w domu.

Roślina to dla jej hodowcy oczko w głowie. Dlatego trudno się dziwić, że niechętnie powierza on swoje uprawy znajomym czy sąsiadom. Dzięki zastosowaniu systemów i wkładów samonawadniających nie ma takiej potrzeby. Kwiatom zawsze będzie zapewniona odpowiednia ilość wody” – mówi ekspert z firmy Sklep-Kwiecisty.pl.

Czym wyróżniają się doniczki nawadnianiem?

Aby zapewnić roślinie regularne dostarczanie wody, można wykorzystać systemy nawadniające lub specjalne wkłady. System nawadniający składa się z trzech elementów – stożka, wężyka oraz zbiorniczka. Zbiornik, który znajduje się na zewnątrz doniczki, jest napełniony wodą. Woda jest transportowana z niego do stożka wbitego w ziemię przy pomocy wężyka. Dzięki temu podłoże zostaje zwilżone, a roślina nawodniona. Zaletą tego systemu jest, że może być on wykorzystywany nie tylko wewnątrz pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę metodę wykorzystywać również w ogrodzie czy na tarasie.

Natomiast wkłady nawadniające umożliwiają uprawę hydroponiczną, czyli taką, która nie wymaga używania ziemi. Wykorzystuje się w tym celu naczynie wewnętrzne i zewnętrzne. W tym pierwszym umieszczone są korzenie rośliny, podłoże oraz wskaźnik, który pokazuje optymalny poziom wilgoci. W naczyniu zewnętrznym znajduje się woda i składniki odżywcze niezbędne do uprawy kwiatów. System ten zapewnia, że ziemia jest dłużej wilgotna, a także umożliwia kontrolę poziomu wody w doniczce. Trzeba jednak pamiętać, aby zamontować go w donicy, w której wykorzystano wkład wewnętrzny.