filc
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Doniczki z filcu – zrób to sam!

Filc jest jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych wytwarzanych przez ludzi. Zakres zastosowania tego materiału regularnie poszerza się. Wykorzystywany jest on nie tylko w budownictwie, meblarstwie czy przemyśle obuwniczym, ale również w dekoratorstwie. Osoby posiadające zdolności manualne mogą z niego tworzyć wiele przeróżnych dekoracji, np. wielokolorowe doniczki z filcu. W niniejszym artykule dowiesz się, jak można je wykonać!

Filc – jego zalety i zastosowanie

Filc to wyrób włókienniczy bazujący głównie na włóknach pochodzenia syntetycznego. Produkcja filcu odbywa się z zastosowaniem wyspecjalizowanych igieł o bardzo wysokiej wytrzymałości w technologii „CROSS LAPPING”. Ostatecznie materiał najczęściej poddawany jest obróbce termicznej.

Zabiegi produkcyjne, którym poddana jest włóknina, sprawiają, że filc nabiera dodatkowych właściwości, takich jak zwarta struktura, odpowiednia wytrzymałość, dobra izolacja czy długa żywotność. Materiał ten jest podatny na obróbkę, co sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie artystyczne. Można z niego wykonywać nawet niestandardowe kształty – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy Pianex, która zajmuje się produkcją wysokiej jakości włókniny spełniającej wszystkie europejskie normy.

Filc sprzedawany jest w bardzo przystępnej cenie, najczęściej w wałkach lub w postaci foremek. Na rynku dostępne są różne rozmiary włókniny. Można je kupić nie tylko stacjonarnie, ale również w sklepach internetowych. Ma on zastosowanie głównie w przemyśle meblarskim, budownictwie, przemyśle obuwniczym czy dekoratorstwie. Artystyczne zastosowanie filcu cieszy się dużą popularnością. Dodatkową zaletą wyrobów filcowych jest możliwość barwienia na różne kolory, które możemy dopasować do stylu danego pomieszczenia. Osoby posiadające zdolności manualne często wykonują z filcu kolorowe podkładki, obrączki na serwetki stołowe, zawieszki choinkowe, dywaniki czy doniczki na nasze kwiaty i rośliny. Przy użyciu zwykłych nożyczek możemy z filcu stworzyć bardzo fantazyjne ozdoby i wykończyć nimi wnętrze domu. Sprawdźmy, jak możemy w prosty sposób wykonać doniczkę z takiej włókniny!

Doniczki z filcu – jak je wykonać?

Ozdoby z filcu są bardzo proste do wykonania. Sam materiał jest bardzo miękki, daje się łatwo ciąć i formować. Filc kolorowy to doskonały pomysł na ozdoby dla każdego, kto chce urozmaicić swoje wnętrze. Ozdobne doniczki na kwiaty znajdziemy w wielu sklepach z artykułami domowymi, jednak po co tracić pieniądze, jak możemy wykonać je samemu! Wystarczy zakupić u producenta filcu arkusz, np. 20 × 30 cm i przygotować nożyczki, nici, ozdobne guziki, koraliki, wstążki lub inne elementy dekoracyjne, które będziemy chcieli umieścić na naszych doniczkach.

Aby wykonać stylową doniczkę, wystarczy z zakupionych wcześniej arkuszy filcu wyciąć kawałki o wielkości i kształtach dopasowanych do doniczek – oczywiście bez dna i zszyć boki nicią w tym samym kolorze. Na tak przygotowane osłonki wystarczy naszyć aplikacje i ozdoby według własnego uznania. Można również zaznaczyć miejsce na guzik i dziurkę, a zamiast go przyszywać, wystarczy użyć kleju, wtedy nie trzeba będzie robić otworu w materiale.

Jeżeli posiadamy umiejętności szycia, możemy wykonać osłonki doniczkowe na zamek. Innym rozwiązaniem jest spięcie materiału na estetyczne metalowe napy, wówczas nie będziemy musieli zszywać ich nicią. Osłonka na doniczkę nie musi być okrągła, może być również kwadratowa lub cechować się innym fantazyjnym kształtem. Warto zadbać o ładne doniczki i osłonki, gdyż to one podkreślają urodę naszych kwiatów i roślin doniczkowych.