Doniczki ogrodowe imitujące beton
28 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Donice imitujące beton w aranżacjach ogrodowych. Gdzie i kiedy najlepiej się sprawdzają?  

Elementy z betonu architektonicznego to ostatnio hit w wykończeniach wnętrz. Materiał ten idealnie wpisuje się w koncepcję minimalistycznego i surowego stylu urządzania mieszkań. Moda na dekoracje z betonu zawitała też do ogrodów. Doniczki imitujące beton architektoniczny to nie tylko solidne pojemniki na rośliny, ale też oryginalne dekoracje. Wyjaśniamy, do jakich aranżacji ogrodowych pasują takie doniczki i jak dobrać pojemnik do ogrodu.

Funkcjonalność doniczek imitujących beton 

Doniczki imitujące beton wyglądają niemal identycznie jak te z naturalnego surowca, a ponadto są bardziej praktyczne. Pojemniki wykonywane są z odpornego tworzywa sztucznego i w przeciwieństwie do betonowych – łatwo jest utrzymywać je w czystości. Do innych zalet doniczek imitujących beton można zaliczyć:

  • odporność na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV,
  • niewielką wagę,
  • nowoczesny design,
  • możliwość wykorzystania zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Jakie rośliny sadzić w doniczkach imitujących beton?

Surowy i nowoczesny beton wymaga odpowiedniego doboru aranżacji ogrodowych. Ten materiał nie komponuje się dobrze ze wszystkimi roślinami. Co więc posadzić w doniczkach imitujących beton? Najpiękniej będą się w nich prezentowały różnego rodzaju krzewy, takie jak:

  • kosodrzewina: niewymagający krzew iglasty, do donic zaleca się sadzenie odmian karłowatych;
  • bukszpan: zimozielony krzew o drobnych listkach, lubi cięcie i formowanie (bardzo ładnie wygląda cięty w kulach);
  • irga: niewielki, zimozielony krzew o skórzastych listkach i czerwonych owocach;
  • berberys: w zależności od odmiany może mieć różnobarwne kwiaty, owoce oraz liście.

Do innych rodzajów roślin, które pasują do doniczek imitujących beton można zaliczyć np. jałowiec chiński, rozchodnik okazały czy cyprys. Najmniejsze doniczki sprawdzą się do sadzenia ziół.

Jakie doniczki imitujące beton do ogrodu?

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Sklep Kwiecisty: Zarówno naturalny beton, jak i elementy imitujące ten materiał sprawdzą się w ogrodach minimalistycznych i nowoczesnych. Wybierając doniczkę do ogrodu warto dopasować ją do rozmiarów budynku. Dobrze jest też kierować się zasadą – im więcej przestrzeni, tym większa powinna być doniczka. Beton kojarzy się bowiem z masywnością, dlatego ustawienie sporych rozmiarów doniczki przy małym domku jednorodzinnym nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo duże donice pasują raczej do budynków użyteczności publicznej – hoteli czy ośrodków wypoczynkowych. W prywatnych domach lepiej postawić na niewielkie lub średnie pojemniki na rośliny tego typu.