1 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Donice betonowe w ogrodzie – wady i zalety

Stosowanie donic ogrodowych z betonu to sposób na poszerzenie możliwości aranżacyjnych, a jednocześnie szansa na wprowadzenie do przydomowego ogródka ciekawego akcentu stylistycznego. Donice z betonu mają wiele zalet związanych z charakterystyką materiału, z którego są wykonane, a jednocześnie są praktyczne i nowoczesne. Dużym ich plusem jest również to, że mogą być bez przeszkód wykorzystywane wewnątrz budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na betonowe donice?

Aranżacja ogrodu to nie tylko rośliny, które są sadzone bezpośrednio w  ziemi, ale także te ustawiane w donicach. Stosowanie donic ogrodowych ma wielu zwolenników, zarówno ze względu na estetykę i pełną dowolność w kształtowaniu wyglądu ogrodu, ale również z powodów czysto praktycznych. Donice ogrodowe można ustawić w niemal każdym wybranym miejscu. Pozwala to na sadzenie roślin tam, gdzie w innych warunkach nie byłoby to możliwe, np. ze względu na zagrożenie, jakie korzenie mogłyby stanowić dla systemu odwadniania, drenażu przydomowej oczyszczalni ścieków czy innych podziemnych instalacji. Rośliny w donicach można ustawić zarówno w miejscach wykończonych kostką, jak i tam, gdzie system korzeniowy miałby problemy z zapewnieniem stabilności roślinie, np. przy dużych pochyłościach. Dają one również możliwość hodowania niedaleko siebie roślin o zupełnie innych wymaganiach glebowych. Hodowla w donicach to również łatwiejsze nawożenie, a także ułatwiona walka z chwastami – wyjaśnia przedstawiciel firmy New Garden Style, która specjalizuje się w wyposażeniu ogrodowym.

Wybór donic ogrodowych jest bardzo szeroki. Dostępnych jest nie tylko wiele różnych kształtów i rozmiarów, ale również donic z rozmaitych materiałów. Od pewnego czasu bardzo dużym powodzeniem cieszą się donice ogrodowe wykonane z betonu architektonicznego. Wpisują się one znakomicie w rosnące zainteresowanie tym materiałem oraz efektami, jakie można za jego pomocą osiągnąć. Donice z betonu mają wiele zalet zarówno jeśli brać pod uwagę ich walory estetyczne, jak i użytkowe.

Korzyści z używania donic betonowych

Donice betonowe nadają się znakomicie do ogrodu urządzonego w każdym stylu, jednak szczególnie dobrze sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych oraz inspirowanych oszczędnym stylem dalekowschodnim. Beton architektoniczny ma bardzo ciekawą fakturę i powierzchnię. Jego naturalna barwa stanowi znakomite tło dla wszystkich roślin.

Odlany w prostych, geometrycznych formach beton znakomicie wpisuje się w najnowsze trendy w projektowaniu. Donice z betonu wkomponują się dobrze zarówno w otoczenie wysypane naturalnym kamieniem, jak i dobrze utrzymany trawnik, skalniak czy okolice oczka wodnego lub stawu. Będą również atrakcyjnym dodatkiem na tarasie czy w pobliżu drzwi wejściowych.

Wielką zaletą donic betonowych jest ich duża wytrzymałość na uszkodzenia i warunki zewnętrzne. Beton jest odporny na uderzenia, odłupanie czy nasiąkanie wodą i mróz. Nie brudzi się zbyt łatwo, a gdyby uległ zanieczyszczeniu, może być bez problemu oczyszczony np. za pomocą myjki ciśnieniowej.

Donice są dostępne w kilku wybranych kolorach, m.in. białym, szarym i czarnym. Mocną stroną donic z surowego betonu jest jednak możliwość samodzielnego malowania ich na każdy kolor, a także wykonywania dowolnych zdobień. Donice betonowe łatwo również połączyć z innymi elementami modnej małej architektury ogrodowej, np. ogrodzeniami czy chodnikami z betonu architektonicznego. Bardzo atrakcyjnie wyglądają również aranżacje zestawione z kilku donic w różnych kształtach ustawione obok siebie.

Co ważne, donice betonowe bez przeszkód mogą być używane również we wnętrzach budynków. Sprawdzą się zarówno jako ozdoba budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Nadają się również dobrze do ustawienia na wewnętrznym patio albo tarasie.

W przypadku donic z betonu jedną z cech, która może być uznana zarówno za wadę, jak i zaletę jest ich spory ciężar. Niewątpliwym plusem jest to, że donica tego typu zapewnia większą stabilność roślinie. Praktycznie niemożliwe jest jej wywrócenie, nawet jeśli posadzono w niej spory krzew lub nawet karłowate drzewko. Jednocześnie duża masa będzie kłopotliwa, gdy donicę trzeba będzie przestawić.