1 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Domy skandynawskie, czyli jakie?

Dom skandynawski, kanadyjski, góralski albo z bali – wszystkie te określenia odnoszą się do całorocznych domów z drewna. W Polsce nie bez powodu od kilku lat wzrasta zainteresowanie takimi inwestycjami. Domy skandynawskie buduje się szybko i niedrogo, a ich eksploatacja jest tania, bezproblemowa i przyjazna środowisku.  Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie w tej technologii?

Technologie budowy domów skandynawskich

Drewniane domy skandynawskie powstają z elementów prefabrykowanych. Oznacza to, że konstrukcja takiego budynku wykonywana jest u producenta, po czym dom składa się w miejscu docelowym, a więc na działce klienta. Zasadniczo wyróżnia się dwie technologie budowy takich obiektów: szkieletową i z bali. Różnice między nimi dostrzegalne są już na pierwszy rzut oka: wykończony dom szkieletowy z wyglądu przypomina zwykły budynek murowany, natomiast potężne bale, stanowiące konstrukcję drugiego typu są zwykle eksponowane ze względu na wysokie walory estetyczne. Inaczej przebiega także sam proces budowy, a gotowe domy różnią się między sobą pod względem parametrów użytkowych. O przewadze domów z bali nad szkieletowymi przesądza właśnie łatwość budowy oraz łatwiejsza, tańsza eksploatacja.

Ekologiczny i tani dom z bali

Oferta drewnianych domów z bali skierowana jest do osób, które chcą jak najszybciej postawić solidny, ciepły dom całoroczny. W przeciwieństwie do domów szkieletowych takie budynki nie wymagają stosowania wielu warstw dodatkowych izolacji na ścianach, gdyż tę funkcję pełnią drewniane bale. Lite drewno o bardzo dużej grubości stanowi doskonałą barierę dla zimna i wiatru, a jednocześnie zapewnia naturalne odprowadzanie wilgoci z wnętrz, dzięki czemu w domu zawsze panuje zdrowy i przyjemny klimat – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy MARUX, która zajmuje się kompleksową realizacją takich przedsięwzięć, od adaptacji projektu pod konstrukcję belkową po wyposażenie domu w drewniane meble.

Budowa całorocznego domu z drewna w omawianej technologii trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Oznacza to, że do gotowego, w pełni wyposażonego domu właściciele mogą wprowadzić się nawet w ciągu pół roku od rozpoczęcia inwestycji. W drewnianym domu z powodzeniem można stosować rozwiązania grzewcze i kanalizacyjne znane nam z budynków murowanych, przy czym montaż i podłączenie instalacji jest znacznie łatwiejsze. Co ciekawe, domy z bali mają bardzo małe zapotrzebowanie energetyczne. Szacuje się, że ogrzanie takiego drewnianego budynku jest nawet o 35% tańsze niż tradycyjnego domu murowanego o tej samej powierzchni.

Podsumowując, domy skandynawskie to budynki piękne, a przede wszystkim zdrowe, przyjazne środowisku i rodzinnemu budżetowi. Jeśli chcesz już niedługo cieszyć się własnym domem z drewna, skontaktuj się z dobrym producentem.