instalacja elektryczna
24 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Domowa instalacja elektryczna – jakich błędów unikać?

Bezpieczna domowa instalacja elektryczna to prawidłowo zainstalowana instalacja. Jej wykonanie wiąże się z dużym ryzykiem i trudnościami, dlatego lepiej zlecić to fachowcom. Błędy w instalacji elektrycznej mogą przynieść duże niebezpieczeństwa – wzrasta możliwość porażenia prądem lub wybuchu  pożaru. Jakie są najpopularniejsze pomyłki przy tworzeniu domowej instalacji elektrycznej?

Czym jest domowa instalacja elektryczna?

Domowa instalacja elektryczna stanowi część sieci niskiego napięcia, złożoną ze specjalnych przewodów i sprzętu elektroinstalacyjnego (np. gniazd wtyczkowych, zacisków wyjściowych, wypustów oświetleniowych, odbiorników). Jej zadaniem jest doprowadzanie energii elektrycznej do poszczególnych partii domu.

Firma Kos-El zajmuje się projektowaniem rozbudowanych instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Klientami przedsiębiorstwa są najczęściej biura architektoniczne i developerskie. Świadczy także usługi dla klientów indywidualnych.

Błędy w domowej instalacji elektrycznej

Projektowanie instalacji elektrycznych nie jest łatwym zadaniem. Istnieją błędy, które znacząco obniżają funkcjonalność i efektywność pracy domowej instalacji elektrycznej. Najczęściej dochodzi do niewłaściwego poprowadzenia kabli w systemie, braku dobrego uziemienia, zamontowania zbyt wielu gniazdek na jednym obwodzie, niepoprawnego podziału obwodów elektrycznych.

Instalatorzy muszą pamiętać, by przy wykonywaniu domowej instalacji elektrycznej zawsze prowadzić kable w jednej płaszczyźnie (pionowej lub poziomej) i prostej linii. Takie rozwiązanie sprzyja uporządkowaniu (trzeba odznaczyć lokalizację przewodów na dokumentach) i zapobiega katastrofom podczas ewentualnego remontu. Ukośnie montowane przewody są domeną starszych, dość awaryjnych instalacji elektrycznych.

Instalatorzy stykają się z dwoma rodzajami uziemień: fundamentowym i otokowym. Muszą pamiętać, by dobrać je odpowiednio do typu pomieszczenia i otoczenia. Uziemienie fundamentowe to stalowy pręt lub płaskownik, zainstalowany w dolnej części ławy fundamentowej, a także połączony z innymi prętami. Uziemienie otokowe opiera się na pręcie lub bednarce, wbitych w wykopie obok budynku.

Aby nie przeciążyć lub przepalić instalacji, należy także zatroszczyć się o zastosowanie odpowiedniej liczby gniazdek, podpiętych do jednego obwodu.

Innym błędem w domowych instalacjach elektrycznych jest podłączenie obwodów zasilających i oświetleniowych do tylko jednego zabezpieczenia w rozdzielnicy (lepiej podzielić obwód na dwie części). Może to doprowadzić do zwarcia.