rynek wtorny
9 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Dom z rynku wtórnego lub pierwotnego – w który najlepiej zainwestować?

Dokonując zakupu swojego nowego domu klienci mają do wyboru budynki na rynku pierwotnym lub wtórnym. Każdy z nich wyróżnia się określonymi cechami, każdy wybór ma także swoje plusy i minusy, dlatego przed kupnem mieszkania warto dokładnie poznać charakterystykę obu typów.

Dom z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny zajmuje się obrotem nowych nieruchomości bezpośrednio od developera lub Spółki Mieszkaniowej. Cechą charakterystyczną mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego, jest ich… nowość. Nowe, świeże, dopiero co wybudowane nieruchomości, które nie wymagają odbudowy i renowacji. W obiektach najczęściej wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania i energooszczędna technologia. Jak zauważa ekspert z firmy developerskiej Barc: mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się obecnie dużo większym powodzeniem niż mieszkania na rynku wtórnym. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt realnego zrównania się cen obu typu nieruchomości. Klienci wolą więc dostać w podobnej cenie mieszkania w nowym bloku, w którym są założone nowe instalacje, niż mieszkania np. w wielkiej płycie.

Wadą kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest konieczność jego wykończenia i umeblowania, co oczywiście wiąże się z dodatkowym obciążeniem finansowym. By uniknąć rozczarowania ze strony klienta, developerzy często oferują szereg promocji na usługi i artykuły wykończeniowe. Często oferują także, za dodatkową opłatą, domy i mieszkania już wykończone, według indywidualnych życzeń klientów.

Mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomości używanych, nabytych za pośrednictwem biur nieruchomości bądź bezpośrednio od właścicieli. Główną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest możliwość negocjacji ceny. Zdarza się, że właściciel mieszkania pragnie szybko sprzedać swoją nieruchomość i godzi się na obniżenie swojej ceny. Ponadto mieszkania z rynku wtórnego często są w pełni umeblowane, urządzone i gotowe do zamieszkania. Dzięki temu klient nie musi tracić czasu ani funduszy na wykończenie i zakup mebli.

Częstą wadą mieszkań dostępnych na rynku wtórnym jest jednak ich niska jakość, która nie zawsze idzie w parze z odpowiednio niższą ceną. Kupno nieruchomości na rynku wtórnym bardzo rzadko nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wydatkami. Innym zagrożeniem jest ryzyko prawne. Lokal może być obciążony hipoteką lub prawem osoby trzecich. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie obejrzeć mieszkanie z budowlańcem oraz prześledzić jego dokumentację. Trzeba również pamiętać o tym, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym musimy zapłacić dodatkowy podatek.