zabudowa bliźniacza
18 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dom jednorodzinny czy mieszkanie – co wybrać?

Wybór pomiędzy zakupem domu jednorodzinnego a zakupem mieszkania to nie lada dylemat dla każdego inwestora. Temat ten jest szczególnie aktualny w ostatnim czasie, kiedy za cenę mieszkania zlokalizowanego w centrum miasta możemy kupić dom wolnostojący na przedmieściu. Co w takim razie bardziej się opłaca i czym warto kierować się przy wyborze idealnej nieruchomości?

Dom jednorodzinny – własny i niekoniecznie ciasny

Korzyści z mieszkania we własnym domu są oczywiste. To przede wszystkim niezależność, poczucie intymności oraz przestrzeń. Do dyspozycji mamy tu wiele miejsca: nie tylko standardowe pokoje, kuchnię i łazienkę, ale też dodatkowe pomieszczenia, np. wiatrołap, garderoba czy garaż. A to wszystko w przystępnej cenie, jeśli zdecydujemy się na nieruchomość położoną na obrzeżach miasta, np. na osiedlu domów jednorodzinnych pod Warszawą. Pamiętajmy jednak, że dom wolnostojący to nie tylko przysłowiowa bajka. Decydując się na zakup takiej nieruchomości, musimy być przygotowani na pracę, której będzie wymagało chociażby utrzymanie ogródka. Nawet jeśli zrezygnujemy z rabat kwiatowych na rzecz zwykłego trawnika, to trzeba będzie go kosić. Większa powierzchnia domu to nie tylko korzyści, ale i większe nakłady czasu na sprzątanie. Do tego dochodzi konieczność czyszczenia i odśnieżania podjazdów i alejek.

Mieszkanie – wygodne i niewymagające

Mniej wymagającym rozwiązaniem z punktu widzenia czasu i zaangażowania potrzebnego na utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie jest zakup mieszkania. Tu bowiem jedyną pracą, z jaką musimy się liczyć, jest sprzątanie własnych “czterech kątów”. Wszystkim innym, a więc dbaniem o części wspólne i tereny zielone, przeglądami technicznymi, konserwacją i naprawami zajmie się administracja. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mieszkania – zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie – są najczęściej dość małe w porównaniu do domów wolnostojących i nierzadko obejmują ieustawne lub niezbyt funkcjonalne rozwiązania, np. niewielkie aneksy czy łazienki bez okien.

Główną różnicę pomiędzy domem a mieszkaniem stanowi jednak kwestia sąsiedztwa. – Podkreśla przedstawiciel firmy Immobart prowadzącej działalność deweloperską. – Bliskość innych mieszkańców w przypadku bloków czy kamienic ma swoje wady i zalety. Z jednej strony jest to większe poczucie bezpieczeństwa i przynależności, z drugiej jednak mniejsza intymność. We znaki mogą szczególnie dać się hałaśliwi sąsiedzi.

A może coś innego?

Współczesny rynek nieruchomości oferuje wiele ciekawych rozwiązań, wobec czego nie musimy ograniczać się jedynie do wyboru pomiędzy drogim i ciasnym mieszkaniem w centrum a domem wolnostojącym w przysłowiowej głuszy. Interesującą opcją i swego rodzaju kompromisem mogą być np. segmenty w zabudowie bliźniaczej, które z jednej strony oferują zalety mieszkania w domu jednorodzinnym z ogrodem, a z drugiej posiadają atuty charakterystyczne dla nowoczesnych osiedli, które są na ogół dobrze skomunikowane oraz zaprojektowane z dbałością o estetykę otoczenia.