dom
29 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dom drewniany a energooszczędność – co warto wiedzieć?

Dom murowany niesłusznie niektórym bardziej kojarzy nam się z ciepłem, niż dom drewniany, czy dom wznoszony w systemie szkieletowym, tymczasem wszystkie te konstrukcje mogą być energooszczędne i ciepłe. Co więcej,  każdy dom o ciężkiej konstrukcji drewnianej będzie z założenia bardziej energooszczędny niż dom w technologii tradycyjnej. Najważniejsze jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań dotyczących termoizolacji, ogrzewania oraz oczywiście wstawić stolarkę okienną i drzwiową wysokiej jakości. Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się, że domy szkieletowe, nazywane kanadyjkami, spisują się świetnie, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio ocieplone. Jeśli zdecydujemy się na taki dom, powinniśmy wybrać doświadczoną ekipę, ponieważ wymagają one więcej staranności w budowie, niż domy murowane.

Podstawa domu energooszczędnego – termoizolacja

Domy drewniane najchętniej stawiamy na słonecznych działkach. Najlepiej wybrać projekt, który zapewni zwartą bryłę budynku. Projekt powinien być zrealizowany w taki sposób, by uniknąć mostków cieplnych, które tworzą się przede wszystkim przy nadprożach, wieńcach, parapetach, płytach balkonowych i krokwiach. Należy pamiętać również o odpowiednim ociepleniu ścian fundamentowych. Najczęściej wykorzystywany do tego celu materiał to polistyren ekstrudowany, który jest nienasiąkliwy i niezwykle odporny na uszkodzenia ze względu na swoją twardość. Grubość jego warstwy jest oczywiście zależna od konstrukcji budynku, podłoża, a także zaprojektowanego sposobu ogrzewania domu.

O izolacyjności cieplnej ścian w budynku szkieletowym decyduje oczywiście rodzaj i grubość warstwy użytego materiału – mówi nam przedstawiciel firmy budowlanej ITS z Koszalina. Najlepsze rozwiązanie to użycie wdmuchiwanej celulozy.

Ogrzewanie w drewnianym domu energooszczędnym

W drewnianym domu energooszczędnym możemy zainstalować właściwie dowolne źródło ciepła, a także kilka niezależnych układów grzewczych. Teoretycznie wsparciem ogrzewania głównego może być kominek każdego typu, jednak nie jest on potrzebny, a wręcz przeciwnie – napalenie w kominku przy włączonym ogrzewaniu daje nieznośnie wysoką temperaturę. Do drewnianych budynków szkieletowych i wszystkich innych rodzajów drewnianych domów polecane jest ogrzewanie gazowe lub pompa ciepła. Podsumowując: mamy nadzieję, że przekonaliśmy naszym artykułem wszystkich tych, którzy mieli wątpliwości co do energooszczędności drewnianych domów. Drewniane domy z odpowiednią izolacją i właściwie dobranym ogrzewaniem są ciepłe i przytulne o każdej porze roku.