Projekty domów jednorodzinnych
10 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dom czy mieszkanie? – Oto jest pytanie

Dom czy mieszkanie? – To pytanie zadaje sobie wiele osób na różnym etapie życia. Młodzieńców, którzy są na etapie snucia wizji swojego dorosłego życia, ludzi dorosłych planujących zakładanie rodziny i mających już rodziny, ludzi starszych, szukających dla siebie miejsca już na zawsze, czy osób po prostu z jakichś względów zmieniających miejsce zamieszkania. Jak właściwie podejść do tematu, by podjąć odpowiednią decyzję?

Gdzie teraz mieszkasz i czy to ci odpowiada?

Od razu uprzedzamy – nie ma jednej uniwersalnej wskazówki dla każdego, ale powyższe pytanie powinien sobie zadać każdy, kto zadał już to z tytułu naszego tekstu. Jeśli mieszkasz w domu i to ci odpowiada, ale zastanawiasz się nad mieszkaniem, czy robisz to ze względów finansowych, chcesz oszczędzić? – Jeżeli tak, spróbuj znaleźć inną drogę. A jeśli uważasz, że w mieszkaniu będzie ci lepiej i jesteś tego pewien, spróbuj. W drugą stronę odwrotnie: jeśli mieszkasz w mieszkaniu i jest ci dobrze, ale po głowie chodzi ci zakup domu dlatego, że masz w zanadrzu gotówkę, lepiej to przemyśl… chyba że do tego rzeczywiście uważasz, że w domu będzie ci lepiej.

Skąd przekonanie, że własny dom to najlepsza opcja dla większości z nas?

Krąży takie przekonanie, że własny dom to marzenie większości z nas, prawda? – Wzorujemy się zawsze na ideałach, a w naszej mentalności ideał to zdrowa i super funkcjonująca, pełna rodzina. Takiej we własnym domu najlepiej, bo jest dla niej praktyczny i ona potrafi o niego zadbać.

Jak mówią nam przedstawiciele biura projektowego Archi Bia z Białegostoku, paradoksalnie czasem już podczas pierwszych rozmów z klientami, którzy decydują się na projekt domu, okazuje się, że to w tej chwili nie dla nich. Bo jeśli już na etapie wstępnego omawiania projektu domu ktoś zakłada, że nie chce się w to za bardzo angażować, to czy będzie się angażował w funkcjonowanie istniejącego już domu na każdej płaszczyźnie? – Całe szczęście na wiele osób działa to w taki sposób, że współpraca z biurem architektonicznym staje się niejako przygotowaniem do nowego życiowego wyzwania. Projektowanie domów jednorodzinnych często bywa dla ludzi terapią i nie jest to przesada, czy żart. Projekt domu to projekt przyszłości.

Podsumowanie i tylko jedna wskazówka dla wszystkich poszukujących

Podsumowanie jest zatem następujące: odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać dom, czy lepiej postawić na mieszkanie, czasem trzeba szukać głęboko. Ogólna wskazówka jest tylko jedna – podejmijmy decyzję dopiero wtedy, gdy jesteśmy jej rzeczywiście pewni.