Panele słoneczne
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Gdzie możemy szukać pomocy?

W ostatnich latach, troska o środowisko naturalne zyskała naprawdę ogromne znaczenie. Przejawy tego trendu można spotkać dosłownie na każdym kroku. Zupełnie nie dziwi więc zainteresowanie, jakim cieszy się energia odnawialna, na czele z fotowoltaiką. Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania, pomijając w tym momencie względy ekologiczne, są potencjalne oszczędności, połączone z możliwością otrzymania dofinansowania. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób postarać się o dodatkowe środki, wspomagające budowę domowej elektrowni.

Alternatywne sposoby pozyskiwania elektryczności, nie są jedynie modnym, obecnym na pierwszych stronach gazet, terminem. To przyszłość, która – na szczęście dla nas – dostępna jest już dziś i to na wyciągnięcie ręki. Panele fotowoltaiczne jawią się jako doskonała propozycja dla wszystkich szukających pewnej niezależności – prąd i ogrzewanie własnej produkcji brzmią niezwykle kusząco. Ekonomia także gra tutaj niemała rolę. Koniec rachunków za prąd to, trzeba przyznać, coś do pozazdroszczenia. Inwestycja, jaką niewątpliwe jest zakup całego systemu, niektórym oczywiście może wydawać się spora. Jednak po uwzględnieniu ulg, o jakie możemy się starać, wszystko zaczyna się coraz bardziej kalkulować.

Programy rządowe

Państwo polskie, w celu uzyskania wymaganego udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym jej zużyciu – współpracując przy tym z Unią Europejską oraz samorządami – przygotowało przeróżne formy pomocy dla firm, instytucji, a także osób fizycznych, zwane programami klimatycznymi. Mogą one występować w formie bezzwrotnej dotacji lub też nieco mniejszego wsparcia, w postaci kredytu, czy też poręczenia.

Warto wiedzieć, że także banki, prowadząc własne ekologiczne projekty, są w stanie udzielić pożyczki na dogodnych warunkach.

Mój Prąd

Program noszący nazwę Mój Prąd, kierowany do mieszkańców gospodarstw domowych, zainteresowanych mikroinstalacją fotowoltaiczną, ma ogólnopolski zasięg. Obejmuje on wszystkie rozwiązania mieszczące się w przedziale mocy od 2 do 19 kW. Ile możemy zyskać w tym przypadku? Opisywana opcja pozwala na maksymalnie pięćdziesięcioprocentowe, zwolnione od podatku dochodowego, dofinansowanie, nie przekraczające jednak kwoty 5000 zł. Dodatkowo, wszelkie pozostałe poczynione wydatki, podlegają odpisowi. Chcąc starać się o pieniądze, powinniśmy złożyć wniosek – elektroniczny bądź papierowy – do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze jest planem – także na skalę całego kraju – mającym za cel obniżenie występujących w tlenie pyłów i innych nieczystości, pochodzących z niezbyt nowoczesnych pieców, zainstalowanych w wielu domach. Dotacja bądź pożyczka, pochodząca z owego programu, może być przeznaczona na przeróżne działania termomodernizacyjne, w tym, interesujące nas, panele słoneczne. Wysokość wsparcia jest tutaj uzależniona od miesięcznego dochodu na jedną osobę – maksymalna kwota o jaką możemy się ubiegać wynosi aż 53 000 zł. Starając się o środki, należy postąpić podobnie, jak w przypadku sytuacji wyszczególnionej powyżej.

Energia Plus

Przedsiębiorstwa, pragnące zmniejszyć skalę własnego oddziaływania na środowisko, mogą partycypować w programie Energia Plus. Dostęp do niego, nie jest specjalnie ograniczony – obejmuje w końcu wszystkich prowadzących jakiś rodzaj działalności gospodarczej. Łączna pula przeznaczona – tak jak i w innych przypadkach – na dotacje oraz pożyczki zamyka się w czterech milionach złotych. Istnieje tutaj trochę, mniej lub bardziej uciążliwych, formalności, czego przykładem niech będzie specjalny audyt energetyczny, mający miejsce jeszcze przed przesłaniem wniosku.

Gdzie uzyskać pomoc?

Niestety, bywa tak, że osoby zainteresowane analizowaną w artykule instalacją, nagle z różnych przyczyn rezygnują z inwestycji. Odstrasza ich między innymi obawa związana z  możliwym odrzuceniem przez rządowych specjalistów, ich próśb o wsparcie finansowe. W związku z tym, cenną informacją okaże się, to iż istnieją firmy, do których możemy się zwrócić o pomoc. Pozyskiwaniem dotacji bardzo często zajmują się zakłady, na co dzień projektujące i montujące systemy fotowoltaiczne. Ich znajomość tematu – także w zakresie urzędowym – bez wątpienia przewyższa naszą własną. Szczególnie godnym polecenia przedsiębiorstwem, szczególnie dla wszystkich z województwa lubelskiego, będzie Foreco, oferujące profesjonalne wsparcie w zakresie dofinansowań do własnej elektrowni.