Klimatyzator
11 sierpnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Dobór mocy klimatyzatora. Metody pomiarowe

Klimatyzacja ma za zadanie chłodzić pomieszczenie. Aby urządzenie dobrze działało, powinno być zoptymalizowane do naszych potrzeb. Podstawową rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest moc chłodnicza klimatyzatora.

Dobór mocy klimatyzatora ma kluczowe znaczenie w kontekście kosztów eksploatacji urządzenia. Stosowanie konstrukcji o zbyt dużej mocy w małych pomieszczeniach mija się z celem i jest zwyczajnie nieekonomiczne. Klimatyzatory dysponujące niewielką mocą nie sprawdzą się z kolei na przestrzeniach o dużym metrażu.

Powyższe zasady tyczą się każdego rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych, w tym m.in. klimatyzatorów typu split powszechnie stosowanych w warunkach domowych oraz np. w małych pomieszczeniach usługowych czy biurowych. W celu ustalenia optymalnego poziomu mocy klimatyzatora, stosuje się zazwyczaj jedną z dwóch najpopularniejszych metod – wskaźnikową lub opartą na wykorzystaniu specjalistycznych programów obliczeniowych.

Metoda wskaźnikowa

Wyliczenia mocy dokonane metodą wskaźnikową opierają się na tzw. wskaźniku zapotrzebowania na chłód. Zdaniem eksperta z firmy KLIMA-THERM, renomowanego dostawcy i producenta systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych, wskaźnik ten wynosi średnio 120-140 W/m2. Wartość wskaźnika mnoży się przez powierzchnię pomieszczenia, które ma być chłodzone. Uzyskany wynik określa przybliżoną, pożądaną moc klimatyzatora. Niestety wadą metody wskaźnikowej jest jej nieprecyzyjność. Wyliczenia mają charakter uśredniony i nie biorą pod uwagę indywidualnych cech pomieszczenia.

Programy obliczeniowe

Obliczenia dokonane przy pomocy nowoczesnych programów komputerowych są dokładniejsze od tych uzyskanych metodą wskaźnikową. Na szczęście profesjonalne firmy zajmujące się projektowaniem i sprzedażą urządzeń klimatyzacyjnych posługują się odpowiednimi programami doboru. Programy przy obliczeniach uwzględniają indywidualne cechy pomieszczenia, m.in. budowę i wymiary tzw. przegród budowlanych, czyli ścian wewnętrznych i zewnętrznych, powierzchnię okien oraz sposób ich zaciemnienia, usytuowanie pomieszczenia względem stron świata oraz kondygnacji, na której się znajduje. Równie ważne są zyski ciepła uzależnione od rodzaju i intensywności oświetlenia, dodatkowe urządzenia elektroniczne emitujące ciepło oraz liczba osób przebywających w pomieszczeniu. Istotnym elementem obliczeń jest ponadto uwzględnienie ewentualnych zysków pochodzących z systemu wentylacji pomieszczenia.

Warto pamiętać, iż przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju oraz mocy systemu klimatyzacyjnego, dobrze jest zasięgnąć fachowej opinii eksperta, projektanta lub wyspecjalizowanych firm dostarczających rozwiązania klimatyzacyjne. Wpłynie to na efektywność klimatyzacji, komfort cieplny użytkownika oraz optymalny rachunek ekonomiczny dotyczący  zarówno kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych.