Nitownica ręczna
26 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służy i jak działa nitownica ręczna?

Współczesna branża introligatorska i poligraficzna w codziennej pracy wykorzystuje nowoczesne maszyny, np. nitownicę ręczną. Używają jej zarówno profesjonalni monterzy, budowlańcy, domowi majsterkowicze, drukarnie, jak i introligatornie. Nitowanie sprawnie zastępuje klejenie, skręcanie, zszywanie, spawanie czy zgrzewanie. Dowiedz się, jak przebiega proces nitowania oraz do czego możesz wykorzystać nitownicę ręczną!

Czym jest nitownica ręczna i gdzie znajduje zastosowanie?

Nitownica służy do nitowania, czyli łączenia mechanicznego określonych elementów za pomocą nitów. Umożliwia montaż nitów i zaciskanie oczek na trudno dostępnych powierzchniach. Dzięki niej istnieje możliwość połączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów w sposób trwały. Najczęściej są to metalowe elementy w konstrukcjach budynków czy pojazdach. Stosuje się je także z powodzeniem w przypadku tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych, tkanin i skór, w pracach modelarskich oraz artystycznych.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Kakado: zaletą nitownicy ręcznej jest sprawność działania oraz precyzyjne, stabilne i trwałe zamocowanie nitów. Należy pamiętać, aby każdy nit zaciskać jednym, sprawnym ruchem. Wówczas uzyskane łączenie trudno będzie rozerwać.

Jak przebiega proces nitowania?

Nitownica ręczna do działania nie potrzebuje żadnego źródła zasilania, co daje dużą swobodę i mobilność, gdyż możesz skorzystać z niej w każdym miejscu i o każdej godzinie. Aby wprowadzić w ruch nitownicę, wystarczy użyć siły nacisku rąk. Jednak nie poleca się stosowania jej w pracach wymagających mocowania nitów lub nitonakrętek w ilościach hurtowych. Tutaj dużo lepiej sprawdzi się model pneumatyczny czy akumulatorowy.

Nitownica ręczna jest bardzo łatwa w obsłudze, jednak każdy nit należy nacisnąć osobno, robiąc to ręcznie. Na materiale kładzie się nit, następnie wystarczy docisnąć dźwignię nitownicy. Nie ma konieczności wykonywania wcześniej otworu, ponieważ nit przechodzi przez materiał, jednocześnie mocując się w danym miejscu.