26 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służą tzw. samozamykacze?

Jeżeli nie chcesz, aby przez twoje drzwi zbyt szybko uciekało ciepło, zdecyduj się na montaż samozamykaczy. Znacznie ułatwiają one życie domownikom, ale sprawdzają się także w sklepach i w punktach usługowych. Ich mechanizm jest tak opracowany, aby umożliwiał automatyczne zamknięcie się skrzydła drzwiowego. Dowiedz się, czym są praktyczne samozamykacze i dlaczego warto postawić na ich montaż.

W jaki sposób działają samozamykacze?

Samozamykacze to mechanizmy, które montuje się w ościeżnicy, na lub w skrzydle drzwiowymi, a także w posadzce. Wykonuje się je z solidnych materiałów – z żeliwa, mosiądzu, stali.

Istnieje ich duży wybór, jeżeli chodzi o kolorystykę. Wykańczane są najczęściej malarskimi powłokami proszkowymi. Bogatą ofertę tych urządzeń można znaleźć m.in. na stronie firmy METALPLAST.

Ich zadaniem jest automatyczne zatrzaskiwanie skrzydeł drzwiowych, furtek, bram. Oznacza to, że wychodząc z pomieszczenia, nie trzeba pamiętać o zamykaniu drzwi. Dzieje się tak, gdyż podczas otwierania skrzydła wytwarzana jest energia, która gromadzi się w sprężynie. Następnie jest ona uwalniania, czego efektem jest jego samoczynne zamknięcie się.

Samozamykacze występują w wielu wariantach. Można spotkać się między innymi z modelami:

  • sprężynowymi;
  • hydraulicznymi;
  • umożliwiającymi regulację prędkości zamykania;
  • zamykającymi drzwi w kilku fazach.

Wybierając mechanizm, trzeba zwrócić uwagę na wymiary oraz wagę drzwi. Każdy model samozamykacza ma inne parametry w tym zakresie.

Jakie zastosowanie mają samozamykacze?

Mechanizmy te są przeznaczone zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto przemyśleć ich montaż w domu, sklepie, w punkcie usług. Sprawdzają się przy drzwiach wejściowych do klatek schodowych, a także w przypadku bram oraz furtek.

Samozamykacze cieszą się sporą popularnością, gdyż:

  • ograniczają ucieczkę ciepła z pomieszczeń – niedomknięte drzwi to bardzo częsta przyczyna wychładzania się wnętrza;
  • podwyższają standardy bezpieczeństwa – dzięki mechanizmowi drzwi zamykają się samoczynnie, dlatego nie ma obaw, że kiedykolwiek pozostaną otwarte, co mogłoby stanowić zaproszenie dla intruzów;
  • zapewniają ciche i płynne domykanie się drzwi – skrzydła nigdy nie uderzają w ścianę lub w fasadę budynku, gdyż podczas zamykania stopniowo wyhamowują.

Mechanizmy samozamykające pasują do niemal każdego rodzaju drzwi lub bramy. Są wytrzymałe oraz stosunkowo tanie. Stanowią dziś niemal niezbędny element montowany w drzwiach wejściowych do klatek schodowych, budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej.