rusztowania-budowlane
5 września 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służą rusztowania budowlane?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział rusztowanie. Z pozoru jest to bardzo prosta konstrukcja z rurek i desek. W praktyce, ze względu na rozmaite warunki, w jakich stawiane są rusztowania i z powodu różnych zadań, jakie mają spełniać, jest to bardzo różnorodna grupa specjalistycznych i niejednokrotnie skomplikowanych konstrukcji.

Czym jest rusztowanie?

Zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, rusztowanie jest tymczasową, roboczą konstrukcją budowlaną, która umożliwia prowadzenie prac na wysokości – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Euro Rusztowania. Rusztowanie służy utrzymaniu na odpowiedniej wysokości pracujących osób oraz materiałów i sprzętów wykorzystywanych do pracy.

Obszary stosowania rusztowań

Rusztowania na budowie

Najbardziej oczywistym obszarem zastosowania rusztowań, które od razu przychodzi nam do głowy, jest oczywiście branża budowlana. Rusztowania wznosi się zarówno w trakcie prac przy nowo powstających budowlach, jak również podczas renowacji starszych budynków. Najczęściej na rusztowaniach pracują właśnie osoby odpowiedzialne za stan elewacji i dachu, czyli malarze, tynkarze i dekarze.

Inne zastosowania rusztowań

Ponieważ drugim zasadniczym celem stosowania rusztowania, obok umożliwienia pracy w niedostępnych miejscach, jest ochrona przed upadkiem osób pracujących na wysokościach, chętnie wykorzystywane są również poza branżą budowlaną. Rusztowania wznosi się m.in. na statkach, a także podczas konstruowania rozmaitych instalacji i estrad na wolnym powietrzu – wymienia ekspert z przedsiębiorstwa Euro Rusztowania.

W zależności od warunków panujących w miejscu wznoszenia rusztowania oraz indywidualnych potrzeb przy wykonywaniu danych prac, możemy stosować rusztowania nieruchome, które będą wykorzystywane w jednym miejscu przez dłuższy czas oraz jezdne, czyli takie, które umożliwiają szybkie i łatwe przesuwanie w miarę zmieniających się potrzeb.