Pudełko z tekturowymi przekładkami
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służą przekładki tekturowe?

Tektura będąca produktem recyklingu makulatury, z dodatkiem ścieru drzewnego i dodatków zwiększających jej odporność na uszkodzenia mechaniczne, stanowi niedrogie, lekkie, wytrzymałe i przyjazne środowisku tworzywo. Jest jednym z najbardziej cenionych surowców w branży opakowaniowej. Wśród najpopularniejszych wyrobów z tektury wymienić warto przekładki tekturowe. W tym artykule wyjaśnimy, jakie jest ich zastosowanie.

Tektura lita i falista

Wyróżniamy dwa rodzaje tektury, w zależności od właściwości i typów użytych warstw papieru. Tektura lita składająca się z płaskich warstw jest miększa i bardziej elastyczna. Tektura falista powstaje zaś z kilku warstw, gdzie naprzemiennie ułożona jest powłoka gładka i falowana, przez co jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała. Zarówno zaś tektura lita, jak i falista, jest chętnie wykorzystywana do produkcji przekładek tekturowych.

Przekładki tekturowe – zastosowanie

Jak wyjaśnia przedstawiciel producenta opakowań kartonowych, K&T Pak: Przekładki tekturowe to różnej grubości i wielkości elementy, wycięte z tektury, najczęściej w kształcie prostokąta. Mogą być wycięte zarówno z tektury falistej, grubszej i bardziej odpornej na uszkodzenia, jak również z miększej tektury litej, będąc zabezpieczeniem lżejszych przedmiotów.

Bez wątpienia, zaletą przekładek tekturowych jest nie tylko ich cena, ale też szerokie zastosowanie. Ponadto wykonane z materiału niemal całkowicie pochodzącego z recyklingu, są świetnym rozwiązaniem szczególnie w obecnych czasach, gdy troska o środowisko naturalne ma duże znaczenie.

Przekładki tekturowe pełnią szereg funkcji: zabezpieczają, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, izolują, wzmacniają, a także amortyzują. Są pomocne także w segregacji i utrzymaniu porządku, ale o tym w dalszej części artykułu.

Przekładki tekturowe służą zabezpieczeniu i ochronie towaru w transporcie, zabezpieczając jego wierzchnią część przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo amortyzują, chroniąc towar przed wstrząsami, zapewniając stabilność.

W połączeniu z kartonowymi kątownikami i folią stretch, są idealnym zabezpieczeniem wszelkiego rodzaju ramek, luster i obrazów.

Ponadto są idealnym sposobem na zabezpieczenie towaru magazynowanego na paletach, chroniąc go przed zabrudzeniami, odkształceniami i uszkodzeniami.

Przekładki są również świetnym zabezpieczeniem powierzchni w czasie remontu, chroniąc je przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.

Mogą ponadto z powodzeniem odizolować delikatne przedmioty pełniąc rolę przegródek we wnętrzu pudełka. Są wtedy doskonałym zabezpieczeniem dla ozdób choinkowych, czy kruchego szkła.

Sprawdzą się świetnie również w roli przegródek w opakowaniach, na przykład w celu oddzielenia asortymentu różnego rodzaju znajdującego się na jednej tacce.

Przekładki wykonane z mocniejszej tektury falistej, mogą ponadto służyć wzmocnieniu dna i ścian zbiorczych opakowań kartonowych.