gwoździarki pneumatyczne
22 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Do czego służą gwoździarki pneumatyczne?

Wśród wielu narzędzi budowlanych, które usprawniają pracę człowieka, sporą popularnością cieszą się gwoździarki. Są to urządzenia, które doskonale zastępują funkcje młotka – ich praca polega na jak najdokładniejszym i szybkim wbijaniu gwoździ. Gwoździarka to rozwiązanie, które potrafi skutecznie zwiększyć wydajność pracy, jej bezpieczeństwo i finalną jakość. Dowiedz się do czego dokładnie służą gwoździarki pneumatyczne.

Czym jest gwoździarka pneumatyczna?

Gwoździarka to urządzenie, które często można spotkać w skrzynkach narzędziowych dekarzy, stolarzy, tapicerów i innych przedstawicieli grup zawodowych wykorzystujących w swojej pracy gwoździe. Działanie takiego narzędzia jest stosunkowo proste. Specjalnie zaprojektowany mechanizm ma za zadanie wystrzelić gwóźdź z podajnika z określoną mocą. Budowa konkretnej gwoździarki w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:

  • gwoździarki pneumatyczne – gwóźdź jest napędzany w tym przypadku powietrzem generowanym przez sprężarkę,
  • gwoździarki gazowe – wykorzystują w pracy zbiorniczek z określonym gazem, którego uwolnienie wypycha gwóźdź,
  • gwoździarki elektryczne – mechanizm ich działania oparty jest o generowaną przez akumulator moc.

Każdy rodzaj i model gwoździarki ma określoną specyfikę. Dla uproszczenia przyjmuje się, że gwoździarki pneumatyczne są najmocniejsze. Ich działanie jest bowiem zależne od zewnętrznego urządzenia, jakim jest kompresor. W związku z tym uznawane są za najmniej mobilne i stosuje się je głównie w zakładach i warsztatach.

Gwoździarka pneumatyczna – do czego służy?

Gwoździarki to urządzenia, których zadaniem jest precyzyjne i szybkie wbijanie gwoździ. Stosuje się je głównie przy produkcji użytkowych elementów drewnianych, mebli i palet. Jest to rozwiązanie doceniane przez tapicerów, a także zawodowych budowlańców, którzy chętnie zabierają tego typu narzędzia na place budowy. Przydatne są przy szalowaniu, stawianiu konstrukcji, a często nawet przy niewielkich remontach.

„Większość modeli gwoździarek jest wyposażona w magazynek, który jest w stanie pomieścić nawet kilkaset gwoździ (przeciętnie od 300 do 500). Jest to olbrzymia przewaga tego typu urządzeń nad klasycznym młotkiem. Odpowiednia szybkość podawania gwoździ jest warunkiem sprawnej pracy, szczególnie jeśli takich połączeń należy wykonać wiele” – omawia kluczowe zalety gwoździarek ekspert z firmy RG Narzędzia.

Gwoździarki to urządzenia, które doskonale wpisują się w trend ekonomii i heurystyki pracy. Pozwalają one na dokładniejsze i szybsze operowanie na obrabianych materiałach. Zwiększa to nie tylko wygodę i jakość pracy, ale także i bezpieczeństwo samych pracowników.