29 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zdecydować się na sztukaterie?

Sztukaterie to bardzo różnorodna zarówno pod względem wzornictwa, jak i materiałów grupa zdobień stosowanych z powodzeniem od czasów starożytnych. Współcześnie sztukaterie urozmaicają ściany i sufity naszych domów i wnętrz o innym przeznaczeniu, np. kościołów czy urzędów. Jakie są zalety tego rozwiązania? Czy w nowoczesnym projektowaniu wnętrz jest miejsce na sztukaterie?

Czym są sztukaterie?

Sztukaterie to cała grupa zdobień ściennych wykonanych najczęściej z gipsu, choć dostępne są także takie wykonane z drewna, żywicy poliestrowej, a nawet styropianu. Zaliczają się tutaj takie elementy, jak m.in.: gzymsy wewnętrzne, ornamenty, putta, stiuki, rozety, wsporniki, pilastry, narożniki. Mocuje się je do płaszczyzny ściany lub sufitu, co daje efekt przestrzenny, przypominający płaskorzeźbę. Wzory ograniczone są jedynie fantazją projektantów i dobrym smakiem zleceniodawców.

Sztukaterie mają charakter wybitnie ozdobny – mówi specjalista ze studia Mieszkanie jak Marzenie.O ile duża część elementów wykończeniowych ma jakąś funkcję użytkową, o tyle sztukaterie powstały wyłącznie z potrzeby otaczania się pięknem.

Zalety sztukaterii

Sztukaterie zagościły we wnętrzach już w czasach starożytnych, aby po okresie zapomnienia powrócić w dobie odrodzenia i baroku. Dziś znów wracają po dekadach niebytności, jednak w nowym, odświeżonym wydaniu, dopasowane do potrzeb nowoczesnego projektowania wnętrz.

Jakie są największe zalety sztukaterii? W szybki  i prosty sposób mogą one odmienić każde wnętrze bez kosztownych i inwazyjnych remontów. Ponieważ wykonuje się je z różnych materiałów, można znaleźć coś z każdej półki cenowej, jednak najtrwalsze są sztukaterie gipsowe.

Kolejna zaleta sztukaterii to duża doza projektowej swobody. Osoba marząca o sztukaterii we własnym wnętrzu może kupić gotową sztukaterię, powierzyć stworzenie jej sztukatorowi, a nawet samemu zaproponować wzór, który fachowiec odtworzy dokładnie według przekazanej specyfikacji.

Sztukateria ze względu na swój antyczno-renesansowy rodowód nadaje wnętrzu nieco historycznego stylu, dlatego najlepiej sprawdzi się w miejscach urządzonych klasycznie lub stylizowanych, a zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach w kamienicach lub dworkach. Im mniejsze pomieszczenie, tym ostrożniej należy dobierać wzór, łatwo bowiem o przesadę. Odradza się stosowanie misternych wzorów w małych, a zwłaszcza niskich pomieszczeniach – mogłyby one zostać przytłoczone bogactwem ozdobnego elementu, a nawet stworzyć wrażenie groteski, gdy będziemy próbować łączyć klasyczną sztukaterię z umeblowaniem niedostosowanym stylistycznie i utrzymanym w innym duchu.