balustrada
3 kwietnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zdecydować się na balustrady drewniane?

Balustrady to elementy stylowe i niezwykle funkcjonalne. Z reguły realizowane w parze ze schodami, mogą służyć na wiele różnych sposobów – na przykład dla ochrony i separowania pięter, balkonów czy też tarasów. Mimo upływającego czasu, zmian mody i stylów, niezmiennie szerokim powodzeniem cieszą się balustrady drewniane. Możemy je spotkać w licznych aranżacjach wnętrzarskich, w stylach klasycznych i nowoczesnych.

Walory estetyczne balustrad drewnianych

Drewno to surowiec nawiązujący do klasyki i natury, ekologiczny, wzbudzający poczucie domowego ciepła i bezpieczeństwa. Nie to jednak stanowi jego główną zaletę. Tą jest z pewnością uniwersalność materiału. Balustrady z drewna są podatne na obróbkę – mogą przybierać rozmaite formy i wybarwienia. Dzięki temu da się je dopasować do konkretnego modelu schodów oraz całego wnętrza tak, by tworzyły z nim integralną całość. Balustrady drewniane urzekają zwłaszcza przy drewnianych schodach wewnątrz domu. Świetnie komponują się z jasnymi barwami mebli i podłogami wykonanymi z tego samego materiału.

Wyróżniamy balustrady realizowane w rozmaitych stylach, ze specjalnie dopasowanymi i wymodelowanymi tralkami. Ostatnimi czasy sporą sympatię zaskarbiły sobie balustrady w stylu angielskim, dostępne w ofercie renomowanej firmy Zakki. W przypadku balustrad drewnianych często spotyka się też rozwiązania łączone. Przykładowo, drewniane poręcze można zestawiać z metalowymi słupkami. Ilość dostępnych rozwiązań projektowych jest naprawdę okazała, a jedyne ograniczenie stanowi nasza własna inwencja oraz wyobraźnia.

Walory praktyczne balustrad z drewna

Ciężko nie docenić walorów praktycznych, którymi charakteryzują się balustrady drewniane. Niewątpliwemu pięknu formy towarzyszy naturalność materiału, przyjazność dla środowiska i człowieka. Poręcze balustrad są miłe w dotyku i nie stwarzają wrażenia nieprzyjemnego chłodu, którego moglibyśmy doświadczyć w przypadku balustrad metalowych. Właściwie pielęgnowane, zaimpregnowane drewno prezentuje się nieskazitelnie przez lata i to mimo intensywnego eksploatowania (dotykania, szorowania, stukania dłonią itd.). Niektóre realizacje nadają się do ekspozycji na zewnątrz – na przykład na balkonach czy też tarasach.

Jak widać, zakup balustrad drewnianych niesie ze sobą wiele korzyści. Mnogość gatunków drewna, ilość dostępnych stylizacji i multum walorów praktycznych sprawia, że częściej zastanawiamy się nie czy kupić balustrady, lecz gdzie tego dokonać. Najlepiej korzystać z usług renomowanych przedsiębiorstw i zakładów, dysponujących szerokim asortymentem projektów i realizacji. Doskonałym przykładem służy wspomniana już firma Zakki z Pelplina, produkująca wysokiej klasy schody, balustrady wewnętrzne i zewnętrzne. Oferta dedykowana szczególnie mieszkańcom województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.