zielone dachy
17 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto założyć zielony dach?

Zielone dachy, choć coraz popularniejsze, nadal są w Polsce raczej ciekawostką. Coraz więcej osób zdaje sobie jednak sprawę, że inwestycja w zieleń na dachu to szereg korzyści: zarówno łatwo namacalnych, bo widocznych gołym okiem, jak i trudniej uchwytnych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są najważniejsze argumenty za montażem zielonego dachu: czy to w budynku mieszkalnym, czy pełniącym inną funkcję.

Niższa temperatura wewnątrz budynku oraz w jego otoczeniu

Jak powszechnie wiadomo, zieleń przyczynia się do obniżenia temperatury otoczenia. W większości polskich miast nadal jest jej jednak zbyt mało. Co gorsza, zdarza się, że samorządowcy usuwają zieleń z przestrzeni miejskiej, wprowadzając na jej miejsce beton czy kostkę brukową. „Patelnia” gwarantowana. W sukurs przychodzą jednak zielone dachy.

Inwestycja w zielony dach jest świetnym sposobem na obniżenie temperatury zarówno w skali obiektu, jak i całego miasta. Rośliny absorbują aż 50% docierającego do nich promieniowania słonecznego, a 30% odbijają – tłumaczy specjalista z firmy Green Flor z województwa podlaskiego, która zajmuje się produkcją systemów zielonych dachów. W efekcie zielony dach obniża temperaturę wewnątrz budynku, co pozwala zaoszczędzić na klimatyzacji, jak i w jego najbliższy otoczeniu, niwelując efekt miejskiej wyspy ciepła.

Gromadzenie wody opadowej

Jedną z najważniejszych cech zielonego dachu jest zdolność do retencjonowania wody opadowej. Jest ona zatrzymywana w warstwie roślinnej, podłożu oraz warstwie drenującej, a następnie oddawana do atmosfery w procesie ewapotranspiracji, czyli parowania z powierzchni gleby i roślin. Zielony dach wpływa więc na zmniejszenie ilości wód opadowych odprowadzanych do kanalizacji, zapobiegając jej przeciążeniu, oraz zmniejsza ryzyko powodzi.

Zwiększona atrakcyjność i wartość rynkowa budynku

Zielony dach to świetny sposób na wyróżnienie budynku z otoczenia. Wyobraźmy sobie osiedle domów w zabudowie szeregowej. Każdy z nich wygląda identycznie. Mieszkańcy jednego z domów decydują się na montaż zielonego dachu. Który budynek będzie najbardziej przyciągał uwagę? Niewątpliwie ten z roślinnością zamiast tradycyjnego pokrycia dachowego. Również zielone biurowce czy obiekty użyteczności publicznej cieszą się większym zainteresowaniem. Oprócz korzyści estetycznych nie można zapomnieć także o tych bardziej praktycznych: zielony dach zwiększa wartość inwestycji. Nie tylko dlatego, że budynek prezentuje się wówczas efektowniej, ale ma niższe zapotrzebowanie na energię, a pokrycie dachowe jest trwalsze.

Na co jeszcze można liczyć, decydując się na instalację zielonego dachu? Bardzo wiele, między innymi czystsze powietrze (rośliny porastające zielony dach filtrują pyły zawieszone w powietrzu), zmniejszenie poziomu hałasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, czy zwiększenie bioróżnorodności. Krótko mówiąc: dzięki zielonym dachom żyje się po prostu lepiej.