Mężczyzna z projektem domu szkieletowego
2 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zainwestować w projekt domu szkieletowego z kosztorysem?

Domy bazujące na technologii szkieletowej wciąż zyskują na popularności. Dosłownie wszystko wskazuje na to, że moda, która przywędrowała do nas z Ameryki oraz Skandynawii zostanie z nami już na stałe. Taki stan rzeczy przypisuje się oczywiście konkretnym zaletom, także tym finansowym. Powszechnie wiadomo przecież, że wznoszenie budynków tą metodą jest wyjątkowo atrakcyjne cenowo.

Oprócz tego na uwagę zasługuje z pewnością szybkie tempo stawiania konstrukcji, a także to, że nie ogranicza nas tutaj żadna pora roku. W dalszej części artykułu nadal zajmować będziemy się specyfiką domów szkieletowych, przyglądając się również samym projektom wraz z kosztorysami. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Cechy domów szkieletowych

Jak się okazuje, tak zwane „kanadyczyki” w niczym nie ustępują swoim murowanym odpowiednikom. Wykorzystanie odpowiedniego drewna sprawia, że są bardzo wytrzymałe, zaś bogate możliwości wykończeniowe pozwalają nam na użycie w zasadzie dowolnej elewacji – także klasycznego tynku. Jeżeli chodzi o powierzchnię, wśród rozwiązań szkieletowych spotkamy zarówno niewielkie, mające mniej niż 100 m² domki, jak i duże, piętrowe budowle. Odmiany parterowe stanowią świetną alternatywę mieszkań zlokalizowanych w blokach. Niezbyt dużym kosztem można stać się właścicielem uroczego i wygodnego budynku, otoczonego zielonym ogrodem. Opcję tą docenią także osoby starsze, miewające problemy z poruszaniem się po schodach.

Co wpływa na cenę?

Ogólnie rzecz biorąc ostateczny rachunek zależeć będzie tutaj od stopnia skomplikowania bryły, tworzywa pokrywającego dach, liczby i powierzchni okien, ilości ścian, rodzaju elewacji czy też tego, co znajdzie się w środku. Mamy tu na myśli między innymi typ systemu ogrzewania oraz sposób położenia instalacji elektrycznej. I choć wiele mówi się o przystępnej cenie samych materiałów, faktem jest, że postawienie drewnianego domu szkieletowego wiąże się z mniejszym nakładem pracy, niż w przypadku jego odpowiednika z cegieł.

Projekt oraz kosztorys – informacje wstępne

Aby wszystko udało się jak należy, dysponować trzeba solidnie opracowanym projektem z drobiazgowym kosztorysem. Warto wiedzieć, że określają one nie tylko to, jak dom będzie wyglądał, lecz także to, jak w praktyce zostanie wzniesiony. Ich cena wzrasta wraz z ilością elementów, które trzeba uwzględnić. Co jednak ciekawe, niektóre przedsiębiorstwa budowlane – jeżeli równocześnie są one wykonawcami – za usługę tę nie wezmą dodatkowych pieniędzy. Zanim umówimy się na spotkanie warto poszukać w sieci pewnych inspiracji, a także przykładowych koncepcji i realizacji, które posłużą nam później jako dobry punkt odniesienia.

Prawdziwie oszczędny dom

Kosztorys „kanadyjczyka” bardzo dokładnie pokaże, co ile jest warte, dzięki czemu kwoty te będziemy mogli od razu porównać z tymi znanymi z budynków murowanych. Dla przykładu fundamenty pod konstrukcje szkieletowe są zwykle węższe, co przekłada się oczywiście na wymierne oszczędności. Okazuje się, że zalety tego rodzaju domów nie kończą się na niższych kosztach materiałów i robocizny. 

Jak powiedział mam specjalista z firmy LIGARŚciany budynku szkieletowego – który może być nawet pasywny – pokrywa się wydajną izolacją cieplną, umożliwiającą szybkie nagrzanie całości i ograniczającą tym samym wydatki. Poza tym domy te – jako że powstają z naturalnych materiałów – uznaje się za przyjazne środowisku. Drewno bowiem generuje podczas obróbki mniej dwutlenku węgla, niż absorbuje wcześniej w czasie wzrastania. W dobie kłopotów klimatycznych zasługuje to z pewnością na uwagę.