4 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zainwestować w dom jednorodzinny na przedmieściach?

Coraz więcej ludzi ucieka z miast i przeprowadza się do domów jednorodzinnych. Niektórzy odcinają się zupełnie i wyjeżdżają na wieś, inni natomiast wolą być bliżej aglomeracji, dlatego wybierają mieszkanie na przedmieściach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, czy zakup domu na przedmieściach to dobra opcja.

Zalety mieszkania na przedmieściach

Decyzja o przeprowadzce na przedmieścia często jest podyktowana zmęczeniem z powodu ciągłego pośpiechu i zgiełku, który charakteryzuje życie w centrach miast. A zatem ludzie, którzy wybierają mieszkanie na przedmieściach, często szukają tam ciszy i spokoju. Ważnym czynnikiem jest też cena. Mieszkania w wielkich aglomeracjach charakteryzuje wysoki koszt za metr kwadratowy. Z reguły większa odległość od centrum oznacza niższe ceny.

Mieszkanie na przedmieściach to rozwiązanie pośrednie między życiem w mieście a życiem na wsi. Otoczenie osiedli jest bowiem spokojne, ale odległość od centrum miasta nie jest aż tak duża. Dużą zaletą jest też możliwość posiadania własnego ogródka. Poza tym, na przedmieściach jest się mniej anonimowym i łatwiej nawiązać przyjacielskie kontakty z sąsiadami. Z reguły nie ma też problemu z miejscami parkingowymi.

Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego osiedla i, w miarę możliwości, zebrać opinie innych mieszkańców. Realizacją projektów budowlanych zajmują się konkretne firmy, np. Immobart. Dobrym pomysłem jest zdobycie informacji o poprzednich realizacjach danego biura projektowego.

Czy są jakieś wady?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – mieszkanie na przedmieściach również. Największym utrudnieniem jest dostanie się do miasta – zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają samochodu. Dojazd komunikacją miejską nie zawsze jest komfortowy. Poza tym mieszkanie na przedmieściach może się wiązać z utrudnionym dostępem do sklepów i ośrodków kulturowych. Czasochłonny jest również codzienny dojazd do pracy, który wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Podczas rozważania decyzji o przeniesieniu się na przedmieścia warto pamiętać też o tym, że właściciele domów sami muszą zadbać o takie sprawy jak naprawy czy wygląd posesji.

Mieszkanie na przedmieściach – dla kogo?

Dom na przedmieściach nie będzie rozwiązaniem dobrym dla każdego. Sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie spokojne życie i wolą wieczorami siedzieć w fotelu z książką, zamiast wychodzić do kina czy restauracji. Zadowoleni będą również miłośnicy ogrodnictwa – przestrzeń za domem pozwoli im rozwijać swoją pasję do hodowania roślin. Dom na przedmieściach będzie też świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, rodzice będą bowiem spokojniejsi, jeśli ich pociechy będą spędzały czas z dala od ruchliwej drogi. Niestety życie poza miastem może nie spodobać się osobom, które nie lubią długich dojazdów do pracy, są za to fanami korzystania z dobrodziejstw kulturowych w postaci kin, teatrów i muzeów. Decyzja o przeprowadzce na przedmieścia powinna być zawsze dokładnie przemyślana.