dom-z-drewna
11 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto zainwestować w dom drewniany?

Domy z drewna są obecnie bardzo popularne. Wiele osób decyduje się na domy szkieletowe m.in. dlatego, że są tańsze od tradycyjnych domów murowanych. Za takim wyborem przemawia również fakt, że ich budowa jest krótsza, łatwo je ogrzać, a także z łatwością można je przebudować. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w dom drewniany?

Domy drewniane – najtańszy wybór, idealna jakość

Główną zaletą domów z drewna jest ich cena. Są świetną alternatywą dla domów murowanych, gdyż ich koszt na każdym etapie budowy jest mniejszy. Wykorzystywane materiały oraz ich transport są zdecydowanie tańsze. Do tego również dochodzi niższy koszt pracy wykonawców, gdyż czas montażu domu jest krótszy. Warto zainwestować w dom z drewna również dlatego, że po etapie budowy tego typu budynek jest tańszy także w eksploatacji. Dom drewniany nie wymaga np. dużych nakładów energii do jego ogrzania, przez co rachunki są niższe. Ponadto, jeśli w późniejszych latach zajdzie potrzeba rozbudowy domu, to również wymaga to mniejszych nakładów finansowych w porównaniu ze standardowym domem murowanym.

Domy szkieletowe – czas budowy, trwałość i ekologia

Budowa domu szkieletowego z drewna jest zdecydowanie krótsza niż domu murowanego dlatego też dla wielu osób możliwość wprowadzenia się nawet po 8 tygodniach od rozpoczęcia budowy jest kuszącą opcją. Tak krótki czas budowy wynika z faktu, że zastosowanie prefabrykatów umożliwia budowę bez robienia przerw, które konieczne są przy murowanych domach, a także budowę np. podczas ujemnych temperatur. Inną zaletą domów z drewna jest ich trwałość. Warto podkreślić, że producenci zadbali o zabezpieczenie drewna przed różnymi mikroorganizmami i dzięki odpowiednim środkom izolują je od negatywnych czynników środowiska zewnętrznego. Swoją popularność domy te zawdzięczają także wpisaniu się w trend ekologiczny. Drewno jest materiałem, który umożliwia samoregulację wilgotności, co przekłada się na wyjątkowy mikroklimat panujący w domu. Według niektórych badań mieszkańcy domów z drewna żyją dłużej – nawet o kilkanaście lat!

Inne warte uwagi zalety domów z drewna

Klienci kupujący nasze domy zwracają uwagę na fakt, że domy szkieletowe mają większą powierzchnię użytkową. Dzięki zewnętrznym ścianom małej grubości są nawet do 12 m2 większe w środku niż domy murowane o tej samej powierzchni całkowitej – podkreśla specjalista firmy Stolhaus z Krosna Odrzańskiego.

Ponadto dom z drewna to również świetny wybór ze względu na ognioodporność (dzięki odpowiedniej impregnacji), a także wspomniane wyżej: niewielki nakład energetyczny potrzebny do ogrzania i schłodzenia domu oraz łatwość modernizacji.