Meble ogrodowe i tarasowe z technorattanu
5 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto wybrać meble ogrodowe z technorattanu?

Meble ogrodowe i tarasowe z technorattanu to hit ostatnich sezonów. I nic nie wskazuje na to, aby w nadchodzących latach coś miało się w tej kwestii zmienić. Syntetyczny rattan cechuje się bowiem nie tylko ponadczasową elegancją, ale także wyjątkową odpornością na intensywne użytkowanie i niesprzyjające czynniki atmosferyczne (co w przypadku polskiego klimatu ma ogromne znaczenie).

Rattan to włókna elastycznych pnączy palm rotangowych, porastających Azję Południowo-Wschodnią. W tamtym regionie od wieków stanowi on materiał do wytwarzania pięknych i wygodnych mebli. Mebli, które jednak niespecjalnie nadają się do wystawienia na taras i do ogrodu w polskim klimacie. W naszym kraju o wiele praktyczniejszą opcją będzie zakup mebli ogrodowych z technorattanu. Dlaczego? Wszystko za sprawą ich wyjątkowych właściwości.

Zalety rattanu syntetycznego

Technorattan, nazywany również rattanem syntetycznym, produkuje się na wzór naturalnego rattanu z wysokiej jakości polietylenu lub poliuretanu. I podobnie jak rattan z palmowych pnączy, wyplata się go ręcznie na metalowych stelażach. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi materiałami polega jednak na tym, że technorattan jest o wiele bardziej wytrzymały. Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Ztechnorattanu.pl:

Meble ogrodowe z technorattanu nie wchłaniają wody, więc można zostawić je na deszczu. Nie zniszczą ich też upały ani mrozy, a stojąc na słońcu nie będą blaknąć, pękać ani się odkształcać. Przy tym są jeszcze niezwykle odporne także na uszkodzenia mechaniczne.

Typy plecionki z technorattanu

Jak wspomnieliśmy wyżej, syntetyczny rattan wyplata się na wzór rattanu naturalnego. Jednak w niektórych przypadkach technorattanowa plecionka bardziej przypomina swój naturalny odpowiednik, w innych mniej. W przypadku technorattanu istnieją bowiem trzy jej rodzaje:

  • plecionka płaska – wytworzona z włókien przypominających taśmę jest najpopularniejsza, a to za sprawą najniższej ceny, wynikającej z łatwości formowania i małego zużycia materiału,
  • plecionka okrągła – w przypadku której materiału zużywa się najwięcej, a jej wykonanie jest najbardziej pracochłonne, ale efektem jest najbardziej naturalny wygląd oraz największa trwałość,
  • plecionka półokrągła – rozwiązanie pośrednie, z włóknami zaokrąglonymi z jednej strony, które też prezentują się bardzo naturalnie, nie są jednak równie wytrzymałe, co włókna okrągłe.

Należy jednak podkreślić, że nawet tańsze meble tarasowe z technorattanu (o ile nie jest to jego imitacja!) są na tyle odporne, że wytrzymać mogą nawet kilkanaście lat intensywnego użytkowania.