21 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto wybrać kocioł na ekogroszek

Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu zmuszają nas do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania domu. Wśród wielu dostępnych rozwiązań wymienić warto piece na ekogroszek – nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, które potrafią nie tylko utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz budynku, ale także ogrzać wodę użytkową. Przedstawiamy zalety kotłów na ekogroszek.

O piecach na ekogroszek

Ekogroszek jest paliwem stałym, które powstaje z węgla kamiennego o granulacji 5-25 mm i przeznaczony jest do wytwarzania energii w kotłach niskoemisyjnych jakie spotkać można w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej, a nawet w przemyśle.

Kotły na ekogroszek są kotłami grzewczymi przystosowanymi do spalania paliw stałych. Najbardziej funkcjonalne są piece z paleniskiem bezrusztowym, które posiadają podajnik paliwa. Na rynku znaleźć można wiele typów kotłów na ekogroszek, od takich o mocy 15 do 2000 W. Są proste w obsłudze, bezpieczne i w zasadzie bezawaryjne – wymienia nasz rozmówca reprezentujący Hurtownię Systemów Sanitarnych JP-Instalacje.

Kotły na ekogorszek są w pełni automatyczne i steruje się nimi elektronicznie. Ich obsługa polega głównie na regularnych wizytach w kotłowni i uzupełnianiu kosza zasypowego paliwem. Dobrym rozwiązaniem są kotły grzewcze z podwójnym paleniskiem, które w dodatkowej komorze mogą spalać alternatywne paliwo stałe, takie jak węgiel o innym sortymencie, a nawet drewno (bywa to korzystne chociażby w przypadku awarii prądu, kiedy podajnik przestaje działać).

Dlaczego zdecydować się na kocioł na ekogroszek?

Węgiel jest w naszym kraju wciąż uważany za najtańszy surowiec, z którego pomocą można ogrzać dom. W czasach, w których zarówno gaz, jak i energia elektryczna są coraz droższe, koszty jakie niesie ze sobą ogrzewanie to wciąż główne kryterium wyboru dla wielu Polaków. Jednak warto wiedzieć, że choć cena kotła grzewczego na ekogroszek zbliżona jest do cen kotłów olejowych i gazowych, to sam opał jest już nie tylko tańszy, ale też bardziej przyjazny środowisku (spełnia wszystkie europejskie normy).

Co więcej, kotły  na ekogroszek mogą pochwalić się wysoką sprawnością (może wynosić nawet 85%). Najlepsze wyniki osiągają piece wyposażone w automatyczne podajniki, z paleniskiem bezrusztowym (kotły retortowe), które spalają taką ilość węgla, jaka dokładnie potrzebna jest do osiągnięcia oczekiwanej temperatury.

Inną zaletą kotłów na ekogroszek jest fakt, że nie trzeba rozpalać ich od nowa za każdym razem. Przeważnie wyposażone są w regulator pogodowy i elektroniczny układ sterowania, dzięki czemu możliwe jest dowolne programowanie spalania, z uwzględnieniem warunków atmosferycznych i eksploatacyjnych.

Jak widać, kotły na ekogroszek mają wiele zalet, dla których warto rozważyć ich wybór.