beczka na deszczówkę
14 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto ustawić w ogrodzie beczkę na wodę?

W ostatnich latach w naszej strefie klimatycznej coraz częściej pojawiają się okresy suszy. Dotykają one nie tylko rolników, ale także posiadaczy przydomowych ogródków warzywnych, uprawianych na własne potrzeby. Niszczą rośliny kwitnące oraz trawniki na wielu posesjach. Następujące po suszy krótkie, intensywne opady deszczu nie rozwiązują problemu. Takie nagłe „oberwania chmury” nie są w stanie odpowiednio nawodnić przesuszonych roślin. Odpowiedzią na niedostatek wody mogą być natomiast ogrodowe beczki na deszczówkę.

Charakterystyka beczek na deszczówkę

Profesjonalne zbiorniki na deszczówkę cechują się bardzo dużą pojemnością, umożliwiającą zgromadzenie znacznych ilości wody opadowej. Pozwala to na optymalne wykorzystanie wspomnianych wyżej nagłych, ulewnych deszczów. Beczki na deszczówkę wykonane są z trwałych materiałów, nieprzepuszczających światła słonecznego, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w przechowywanej wodzie. Są one wyposażone w specjalne zestawy przyłączeniowe, ułatwiające pobieranie z nich wody do podlewania czy też do innych zastosowań przydomowych.

Zalety posiadania beczki na deszczówkę w ogrodzie

Posiadanie beczki na deszczówkę w ogrodzie wiąże się z szeregiem korzyści. Największe plusy takiej inwestycji to:
oszczędność wynikająca z wykorzystania darmowych zasobów wody zamiast płatnej wody z rurociągów;
niezależność od krajowych zasobów wody i możliwość podlewania ogrodu nawet wtedy, gdy ogłaszane są apele o oszczędzanie wody;
ekologia związana z faktem niemarnowania wody opadowej;
zdrowie roślin – ponieważ wolą one deszczówkę od kranówki.

Do czego może być wykorzystywana woda deszczowa?

Zbierana w czasie opadów i magazynowa w zbiornikach w ogrodzie woda deszczowa może być wykorzystywana do wielu zastosowań gospodarczych. Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty: deszczówka doskonale nadaje się do podlewania roślin ogrodowych, a także kwiatów doniczkowych, które zdobią wnętrza naszych domów. Woda deszczowa jest miękka i bogata w substancje odżywcze, co przekłada się na lepszą kondycję podlewanych nią roślin.

Deszczówka sprawdza się nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do różnego rodzaju prac porządkowych. Z jej pomocą można umyć samochód, taczkę czy narzędzia ogrodowe. Doskonale nadawać się będzie do mycia zarówno podłóg, jak i okien. Zakup beczki na deszczówkę jest inwestycją jednorazową, a korzyści związane z wykorzystaniem wody deszczowej w domu i ogrodzie odczuwalne będą przez długie lata! Dlatego właśnie warto wyposażyć się w zbiornik na wodę deszczową już przed najbliższym sezonem wiosennych i letnich opadów.