28 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto uprawiać rośliny miododajne w przydomowym ogrodzie?

Wymieranie pszczół miodnych to bardzo poważny problem, który należy bezzwłocznie rozwiązać. Na osobach zajmujących się uprawą ogrodów spoczywa szczególna odpowiedzialność za polepszenie dobrostanu owadów, bez których nie byłoby możliwe życie na naszej planecie. To zadanie ważne, które jednak nie powinno być bardzo trudne. Wystarczy uprawiać rośliny miododajne.

Rodzaje roślin miododajnych

Rośliny miododajne to takie, które dostarczają pszczołom nektar, spadź i pyłek. Dzięki temu pożyteczne stworzenia mogą wytwarzać dla siebie pożywienie.

W przydomowym ogrodzie dobrze jest wprowadzać możliwie jak największą ilość roślin miododajnych i pyłkodajnych. Mogą to być zarówno gatunki kwitnące, jak i krzewy oraz drzewa. Jeśli chodzi o tę drugą grupę, to można znaleźć w niej wartościowe odmiany, często pospolite, ale też takie występujące rzadziej. Ogólnie rzecz biorąc do popularnych typów roślin miododajnych zaliczają się:

  • borówka czernica,
  • wrzos pospolity,
  • nachyłek okółkowy,
  • jeżówka purpurowa,
  • rudbekia
  • dalia,
  • lawenda.

Jeśli natomiast chodzi o drzewa przyjazne pszczołom, to warto wspomnieć o lipie, klonie, żarnowcach i janowcach.

Zalety dla ogrodnika

Rośliny miododajne przynoszą wiele korzyści uprawnych. Przede wszystkim wytwarzają bardzo efektowne kwiaty, które długo kwitną i często pięknie pachną (zwłaszcza lawenda). Dodatkowo takie elementy flory łatwo się uprawia.

Mamy więc jednocześnie wspaniałą dekorację ogrodu i niewielką ilość pracy. Wiele amatorów domowego ogrodnictwa marzy o takim rozwiązaniu – i nic w tym dziwnego.

Zalety dla pszczół

Powody dla sadzenia i uprawiania roślin miododajnych są jednak znacznie poważniejsze niż tylko względu estetyczno-użytkowe. Chodzi o podtrzymanie przy życiu gatunku, który jest kluczowy dla funkcjonowania całej planety i dla życia…. ludzi.

Jak wyjaśnia specjalista z Przedsiębiorstwa Nasiennego „TORAF”:

Pamiętajmy o tym, że pszczoły zapylają ok. 70% roślin. Nagły spadek populacji tych owadów może oznaczać więc niedobór pożywienia na Ziemi. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że gdy wyginą pszczoły, wyginie również człowiek. Rośliny miododajne są więc ratunkiem także dla nas samych.

Jak można pomóc pszczołom?

Dobrym pomysłem będzie obsadzenie ogrodu pojedynczymi gatunkami roślin miododajnych lub zastosowanie specjalnie skomponowanych mieszanek. Można je zakupić na przykład w profesjonalnych sklepach z nasionami.

Nie ma przeszkód, jeśli chodzi o podłoże. Mieszanki zawierają takie nasiona, które są dedykowane pod tereny suche lub podmokłe – wybór konkretnego rodzaju jest oczywiście kwestią indywidualną.

W ostatnim czasie zapanowała też pozytywna moda na tworzenie w przydomowych ogrodach specjalnych „hoteli” dla owadów. Takie rozwiązania będą pomocne zwłaszcza pszczołom samotnicom, które są szczególnie narażone na wymarcie. Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią na zewnątrz, to z pewnością warto rozważyć tę opcję.