filtr hepa
16 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto stosować filtr hepa do oczyszczania powietrza?

Filtr hepa wyróżnia się sprawdzoną technologią, która jest stosowana w procesie oczyszczania. Specyficzna budowa powoduje, że filtry są w stanie usunąć nawet 99% mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń przy niskim nakładzie energii. Ich wysoka skuteczność powoduje, że są chętnie stosowane nie tylko w warunkach domowych, ale także w zakładach przemysłowych, laboratoriach i szpitalach. Czym wyróżniają się filtry hepa i jakie mają zalety?

Filtry hepa – charakterystyka

Nazwa filtra hepa oznacza wysoko skuteczne filtry cząsteczkowe. Działają na zasadzie fizycznego wychwytywania mikroskopijnych cząstek zanieczyszczeń. Jest to możliwe dzięki włóknom wyprodukowanym z polimerów. Skuteczność filtrów hepa jest uzależniona od średnicy i grubości włókien, a także od czasu przepływu powietrza przez filtr. Jedną z największych zalet tego elementu jest duża powierzchnia absorbująca w stosunku do wymiarów filtra. To prawdziwy must have w instalacjach oczyszczania powietrza. Jest sercem całej instalacji i stanowi jej najważniejszą część.

Dzięki zdolności do wychwytywania mikroskopijnych cząsteczek – w tym także pyłów zawieszonych, które są jednym z głównych składników smogu i alergenów wziewnych – filtry hepa są powszechnie stosowane w produkcji oczyszczaczy powietrza. Dzięki temu w klimatyzacji na zewnątrz wydmuchiwane jest czyste, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Ze względu na dużą dokładność w pochłanianiu zanieczyszczeń z powietrza, filtr hepa stanowi najważniejszy element każdego oczyszczacza. Dzięki wysokiej skuteczności może być również stosowany w miejscach, gdzie wymagana jest duża sterylność powietrza, np. na salach operacyjnych. Jest szczególnie polecany alergikom i astmatykom.

Jak czyścić filtry hepa?

Aby filtr hepa pracował wydajnie i przez długi czas, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Można odkurzać goco 2 – 4 tygodnie, żeby zwiększyć czas eksploatacji. Odkurzanie realnie zwiększa żywotność filtra. Kiedy filtr będzie już zużyty, trzeba go wymienić na nowy, np. taki ze sklepu z filtrami hepa Filter Bank, który oferuje wysokiej jakości elementy. Takie filtry mogą być także stosowane w celu zapewnienia optymalnej wydajności urządzeń. Dobiera się je tak, aby najskuteczniej oczyścić powietrze, przy jak najmniejszym ograniczeniu przepływu wymuszonego przez wentylator. Właśnie dlatego tego rodzaju filtry są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań do oczyszczania powietrza.