Przydomowa oczyszczalnia sciekow
10 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto się zdecydować na przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to propozycja dla wszystkich właścicieli posesji, w których nie ma możliwości podłączenia sieci kanalizacyjnej. Dzięki swojej wygodzie w użytkowaniu przydomowe oczyszczalnie ścieków z powodzeniem zastępują szamba. Wystarczy opróżnić je raz na 2 – 3 lata. Czym wyróżnia się przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Charakterystyka przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest również często określana ekologicznym szambem lub oczyszczalnią biologiczną. Jest to spowodowane zasadą działania tych konstrukcji, która polega na mechanicznym oddzieleniu cząsteczek w specjalnej komorze. Gdy wszelkie nieczystości ulegną rozłożeniu ścieki, są odfiltrowywane dzięki specjalnym złożom. Dużą zaletą, która wpływa na popularność przydomowych oczyszczalni, jest kwestia ekologii. Nie zanieczyszczają wód gruntowych ani gleby. Komory do oczyszczania ścieków zbudowane są z trwałych materiałów, które zabezpieczają przed ewentualnym wyciekiem nieczystości do ziemi. Warto jednak pamiętać, że sama konstrukcja oczyszczalni to nie wszystko – liczy się także profesjonalny montaż. Właśnie dlatego z oferty wykonawców przydomowej oczyszczalni ścieków Kansyn korzysta tak wielu właścicieli posesji, którym zależy na bezpiecznym oczyszczaniu ścieków.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Wybór odpowiedniego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków jest uzależniony przede wszystkim od warunków glebowych i poziomu wód gruntowych. Tego typu rozwiązania składają się z 5-ciu rodzajów, wśród których można wymienić oczyszczalnię drenażową rozsączającą, posiadającą filtr piaskowo-żwirowy oraz gruntowo-roślinny, ze złożami biologicznymi, a także z osadem czynnym. Każdy z rodzajów wyróżnia się nieco innymi właściwościami i zasadą działania. Warto także pamiętać, że przy wyborze oczyszczalni, należy kierować się ilością domowników. Im jest ich więcej, tym więcej nieczystości powstaje. Wtedy potrzeba większej i bardziej wydajnej oczyszczalni.

Czy warto wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Tego typu rozwiązania to świetna alternatywa dla kanalizacji w przypadku osób, które cenią sobie kwestie dbania o środowisko. Przydomowa oczyszczalnia ścieków poza kwestiami ekologicznymi, pozwala także sporo zaoszczędzić. Pomimo tego, że budowa jest stosunkowo droższa, niż tradycyjnego szamba, to w dłuższej perspektywie czasu użytkownicy mogą spodziewać się zwrotu kosztów poniesionych na wykonanie inwestycji i dużych oszczędności. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może zwrócić się już po upływie 3 lat od jej montażu.