zmiana poscieli
16 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto regularnie zmieniać pościel?

Spędzamy w łóżku prawie 1/3 naszego życia. Od snu zależy efektywność naszej pracy, funkcjonowanie naszego umysłu i umiejętność cieszenia się życiem. Dlatego warto dbać o to, by nasz sen był jak najzdrowszy i możliwie efektywny. Jednym z elementów dbania o zdrowy sen jest regularne zmienianie pościeli. Dlaczego jest to takie ważne i jakie płyną z tego korzyści?

Jak często zmieniać pościel?

Teoretycznie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często należy zmieniać pościel. Wszystko zależy od naszych pozostałych nawyków, rodzaju skóry, trybu życia, tego, czy śpimy ze zwierzętami. Pościel nie brudzi się oczywiście tak szybko, jak ubrania, ale są różnorakie wskazania do jej zmiany. Jeśli nie mamy nawyku prysznica przed snem, mamy komplikacje natury dermatologicznej albo mocno się pocimy w nocy – to z pewnością powinniśmy zmieniać pościel częściej, nawet co tydzień lub dwa. Jednakże jeśli nie mamy żadnych przypadłości skórnych, nie śpimy ze zwierzętami i prowadzimy bardzo higieniczny tryb życia – nie znaczy to, że możemy spać w tej samej pościeli pół roku. Poza kwestiami higieniczno-estetycznymi chodzi tu bowiem też o kwestie zdrowotne.

Choroby przenoszone drogą pościelową

Choć powyższy śródtytuł może kojarzyć się dwuznacznie, to choroby wynikające z rzadkiej zmiany pościeli dotykają również tych, którzy śpią zupełnie sami. Nie zmieniając pościeli przez kilka miesięcy, fundujemy sobie ryzyko zachorowania na astmę albo egzemę. Na często zmianę pościeli powinni być uczuleni zwłaszcza alergicy – bowiem w pościeli czają się na nich całe masy roztoczy, dla których jest to wręcz wymarzone środowisko. Żywią się one złuszczonym naskórkiem, więc naturalnym jest, że nigdzie nie znajdziemy ich tyle, co w pościeli. Choć na dobrą sprawę sama świadomość, że śpimy w odpadkach z naszej skóry, którymi żywią się drobnoustroje oraz we własnych wydzielinach, powinna być dla nas motywacją do częstej zmiany pościeli.

Jak dbać o pościel?

Zmiana pościeli to nie tylko samo fizyczne przełożenie poduszki i kołdry do innych poszewek. Dbajmy zawsze o to, aby pokój, w którym śpimy, był regularnie wietrzony – najlepiej tuż przed snem i tuż po wyjściu z łóżka. Pościel warto też wtedy wytrzepać i rozprostować. Jeżeli mamy tendencję do pocenia się, możemy przewrócić pościel na drugą stronę, aby pot miał możliwość wyparowania i nie trzymał wilgoci. Kiedy natomiast wstawimy pościel do pralki, temperaturę trzeba ustawić na 60°C (a minimum na 40°C), aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Kołdrę i poduszkę bez poszewek warto wtedy mocno wytrzepać na świeżym powietrzu. Piorąc pościel w wysokiej temperaturze, materiał szybciej się zużywa, dlatego lepiej kupić porządną pościel z dobrego materiału, jak np. w sklepie Tendina.pl, aby starczyła nam na dłużej i dawała większy komfort snu. Pościeli nie zmienia się tak często, jak ubrania i od niej zależy nasz dobry sen, nie warto więc na niej oszczędzać – a korzyści przemyślanego zakupu będziemy odczuwać bardzo długo; na zakup pościeli patrzmy więc raczej, jak na inwestycję w nasze zdrowie.