8 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać konserwacje urządzeń grzewczych?

Regularne przeglądy, właściwa eksploatacja i wczesne wykrywanie ewentualnych usterek to istotne elementy wpływające na długość i jakość pracy urządzeń grzewczych. Dbanie o instalacje tego typu to także podstawowy warunek gwarantujący bezpieczeństwo w trakcie korzystania z ogrzewania. Dlaczego warto regularnie przeprowadzać takie prace? Czytaj dalej i poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Jak wygląda konserwacja urządzeń grzewczych?

Prawidłowe działanie kotła grzewczego i podległej mu instalacji gwarantuje odpowiednią temperaturę pomieszczeń, która wpływa na komfort mieszkańców, ale też wpływa na ich bezpośrednie bezpieczeństwo. Nieszczelny lub nieprawidłowo działający system grzewczy może sprawić, że zacznie się wydzielać tlenek węgla. Zatrucie nim może zakończyć się nawet śmiercią. Równie groźny może okazać się niekontrolowany wyciek paliwa. Dlatego też, aby zapobiec takim ewentualnościom, warto przeprowadzić od czasu do czasu kontrolę i konserwację urządzeń grzewczych.

Okresowy przegląd kotłów gazowych powinien być przeprowadzany przynajmniej raz do roku. Przeważnie wymaga on:

  • czyszczenia części spalinowej kotła,
  • kontroli uszczelek,
  • czyszczenia palnika,
  • oceny stanu połączeń,
  • kontroli zaworów.

Kontrolę kotłów i czyszczenie urządzeń grzewczych najlepiej powierzać profesjonalistom, którzy w razie ewentualnych usterek będą potrafili je dokładnie zdiagnozować i usunąć.

Dlaczego przegląd urządzeń grzewczych jest tak ważny?

Wspomniane kwestie bezpieczeństwa są pierwszym i najważniejszym argumentem przemawiającym za regularną kontrolą i konserwacją urządzeń grzewczych. Inną zaletą okresowych przeglądów jest możliwość regulacji użycia paliwa.

„Kotły gazowe w toku użytkowania mają tendencję do częstego rozregulowania mechanizmów kontrolujących dopływ paliwa. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą osadzającego się kamienia, spalin i innych zanieczyszczeń powstałych w trakcie użytkowania. W związku z tym utrzymanie stałej, optymalnej temperatury wymaga podania większej ilości paliwa. Oczyszczenie i wyregulowanie kotła może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania” – dodaje ekspert z firmy Envir Technology.

Regularna konserwacja urządzeń grzewczych przekłada się także na oszczędność na naprawach. Odpowiednio oczyszczone elementy urządzenia wykazują tendencję do mniej awaryjnej pracy. Konserwację i przegląd urządzeń grzewczych dokonuje się zawsze po czyszczeniu przewodów kominowych. Wadliwa praca urządzenia jest często powodowana powracającymi spalinami lub zatkanymi przewodami.