dom szeregowy mieszkanie w domu szeregowym
27 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto mieszkać w szeregowcu?

Budowa lub zakup własnego domu wiąże się z wysokimi kosztami. Nie każdy może sobie pozwolić na tak dużą inwestycję. Jednak co w przypadku, kiedy nie chcesz mieszkać w bloku? Czy jesteś skazany na wieloletnie gromadzenie oszczędności, aby otrzymać kredyt na wymarzone lokum? Niekoniecznie! Rozwiązaniem może być zabudowa szeregowa, która w ostatnich latach zyskała na popularności. Czy i dlaczego warto mieszkać w szeregowcu?

Czym jest tak zwany szeregowiec?

Wiele osób rozważając zakup własnego kąta, zastanawia się pomiędzy wyborem domu i mieszkania. Nie wszyscy mają świadomość innych możliwości, wśród których znajduje się zabudowa szeregowa. Tymczasem okazuje się, że ten rodzaj budownictwa zyskuje w ostatnich latach na popularności i wiele młodych osób decyduje się na właśnie na wybór tego rozwiązania.

Szeregowiec to nic innego, jak kilka domów, które zostały połączone ze sobą ścianami. Przypomina jednopiętrowy, długi dom. Zazwyczaj takie budynki pojawiają się na obrzeżach miasta lub w jego spokojnych dzielnicach. Jest to doskonała alternatywa dla tych osób, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na budowę domu, a ze względu na warunki i komfort życia nie chcą mieszkać w bloku, czy kamienicy

– wyjaśnia specjalista z firmy R.F .Construction Polska Sp. z o.o.

Jakie są plusy mieszkania w szeregowcu?

Największym plusem przemawiającym na korzyść wyboru budowy szeregowej jest przede wszystkim komfort mieszkania zbliżony do tego, który mają osoby mieszkające w domach. Jedyne, co trzeba dzielić z sąsiadami, to boczne ściany budynku. Nie ma jednak ryzyka, że ktoś w mieszkaniu znajdującym się powyżej odkręci wodę i o niej zapomni, a tym samym zaleje połowę Twoich sprzętów. To również spokój i intymność, o którą ciężko w blokach.

Większość szeregowców ma przypisany garaż lub miejsce postojowe przed budynkiem. Bez problemu można więc zaparkować, czy schować samochód w przypadku złych warunków pogodowych. Standardem jest także ogródek. Jego wielkość zależy od konkretnej inwestycji. Często można trafić jednak na taki, w którym można urządzić:

  • kącik do odpoczynku i spokojnego grillowania,

  • przestrzeń do zabawy dla dzieci,

  • miejsca dla czworonożnego pupila.

W ogrodzie przy szeregowcu można także wietrzyć pościel, czy suszyć pranie – zupełnie, jak w przypadku domu, bez żadnych ograniczeń.

Bardzo docenianą zaletą w porównaniu do standardowych domów jest jednak cena, która dla wielu osób jest najbardziej przekonująca. Analizując oferty rynkowe często, można trafić na okazję, kiedy szeregowiec jest znacznie tańszy niż samodzielny dom, a niewiele droższy niż mieszkanie, w którym często brak balkonu, przypisanej komórki lokatorskiej, czy miejsca parkingowego. Zdarza się, że jeden z tych parametrów bywa decydującym czynnikiem przemawiającym na korzyść zabudowy szeregowej. Wszystko zależy od tego, czego poszukują przyszli mieszkańcy, ponieważ to ich potrzeby w tym przypadku są najważniejsze.