21 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto kupować meble brzozowe?

Meble z drewna brzozowego mają szereg zalet i coraz częściej znajdują swoje miejsce w polskich domach. Mimo iż są one trudne w obróbce, wyglądają bardzo unikatowo. Żaden inny gatunek drewna nie charakteryzuje się takim stylem, a słoje są rzeczywiście niepowtarzalne. O innych zaletach oraz ciekawostkach związanych z drewnem brzozowym przeczytacie w naszym artykule.

Brzoza, ale jaka?

O drewno brzozowe w Polsce nietrudno. W naszym kraju można spotkać aż siedem gatunków brzozy, a ponadto drzewa i krzewy należące do gatunków brzozowatych. Szacuje się, że na świecie rośnie ich około 120 gatunków, ale najpopularniejszym jest brzoza brodawkowata (zwana również brzeziną lub brzozą białą), którą wykorzystuje się właśnie do produkcji przemysłowej.

Najważniejsze cechy drewna brzozowego

Brzoza, mimo iż jest twardsza od popularnej sosny, a jej drewno nie jest lekkie, zalicza się do drzew miękkich. Dodając do tego elastyczność i giętkość, wychodzi, że jest podatna na obróbkę mechaniczną za pomocą narzędzi ręcznych lub maszynowych. W przypadku obróbki wykazuje niezwykłą wytrzymałość.

Do cech charakterystycznych drewna brzozowego zalicza się także jego jasny kolor (przeważnie żółtawo-biały, co oznacza, że meble brzozowe sprawdzą się w klasycznych, jasnych pomieszczeniach) i brak zapachu. Lekko prążkowana struktura jego słojów tworzy oryginalny wygląd oraz niezwykle naturalny i dekoracyjny efekt, który wyróżnia brzozę spośród innych gatunków drzew. Brzoza posiada niewiele żywicy, a ponadto ma właściwości lecznicze oraz antyalergiczne. Meble brzozowe oczyszczają powietrze w pomieszczeniu i mogą w ich otoczeniu przebywać zarówno alergicy, jak i dzieci.

O czym należy pamiętać przed zakupem?

Decydując się na meble brzozowe, należy również pamiętać o kilku jego wadach. Drewno z brzozy jest podatne na pękanie w trakcie suszenia, a także ataki grzybów i owadów, co prowadzi do jego gnicia oraz przebarwiania. Aby zachować jego barwę i ładny wygląd, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji i odpowiednim zabezpieczeniu lakierem lub woskiem.

– Drewno brzozowe wykorzystuje się m.in. do produkcji szaf, biurek, regałów, ram łóżek i przeszklonych witryn. Meble brzozowe są idealnym wyborem do dziecięcych i młodzieżowych pokojów, które urządzone są w prostym stylu, w pastelowych barwach – zapewnia przedstawiciel firmy Meble K&D, polskiego producenta nowoczesnych mebli z drewna.