mdm
11 kwietnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto korzystać z programu MdM?

Posiadanie własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób – dla większości z nich to również jedna z najpoważniejszych inwestycji w życiu. Powszechną metodą finansowania zakupu nowego lokum jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Wiąże się to jednak z koniecznością wyłożenia pewnego określonej sumy, tak zwanego wkładu własnego. Może to być duża przeszkoda, szczególnie dla osób młodych, które jeszcze nie dysponują tak pokaźnymi środkami. Właśnie do takich osób skierowany jest program Mieszkanie dla Młodych.

Czym jest program MdM?

Mieszkanie dla Młodych to program rządowy, którego celem jest pomoc obywatelom poniżej 35 roku życia w pokryciu kosztów wkładu własnego, wymaganego do zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania lub domu. Program MdM został zapoczątkowany na początku 2014 roku i stanowi kontynuację programu Rodzina na swoim.

Zalety programu MdM

Mieszkanie dla Młodych jest programem, z którego może skorzystać każdy obywatel, niezależnie od swego statusu matrymonialnego oraz ilości posiadanych dzieci. Istnieją tylko dwa ograniczenia: ubiegający się o dofinansowanie musi mieć poniżej 35 lat (w przypadku małżeństw brany jest wiek młodszego ze współmałżonków) oraz nie może posiadać własnościowego mieszkania ani domu. W zależności od swojego statusu matrymonialnego oraz ilości posiadanych dzieci możemy liczyć na różne kwoty dofinansowania, stanowiące nawet do 30% wartości mieszkania (dla singli oraz bezdzietnych małżeństw wynosi ono 10% wartości określonego metrażu, zaś w przypadku małżeństw posiadających dwójkę dzieci – 15%). Z początku program dotyczył jedynie wsparcia w zakupie mieszkań nowych, jednak później rozszerzono jego zakres – obecnie możliwe jest ubieganie się o wsparcia zakupu mieszkania z rynku wtórnego, dzięki czemu mogą korzystać z niego również osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, w których nie buduje się tak dużo nowych osiedli. Przystąpienie do programu nie jest trudne i nie wymaga wiele papierkowej roboty – wystarczy złożyć stosowne oświadczenia w wybranym banku, w którym zamierzamy wziąć kredyt mieszkaniowy i który współpracuje w ramach programu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przystępując do programu MdM zobowiązujemy się do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na okres co najmniej 15 lat, dopiero po 5 latach od uzyskania dofinansowania możemy sprzedać nasze mieszkanie lub w pełni spłacić kredyt. Z tego powodu powinniśmy uważnie dokonywać wyboru naszego nowego lokum – warto postawić na firmy developerskie, które cieszą się uznaniem swoich klientów. Taką firmą jest DOMBUD z Katowic, obecny na rynku już od 60 lat.