4 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto jeździć ze swoim psem zawsze do tego samego weterynarza?

Niektórzy z nas uważają, że weterynarza powinno się odwiedzać z psem tylko raz do roku, by zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Inni zalecają, by wizyty odbywać przynajmniej 2-3 razy do roku, by w pełni zadbać o swojego pupila. Po której stronie leży prawda? Dlaczego warto zawsze zwracać się z pomocą do tego samego gabinetu weterynaryjnego ze swoim psiakiem?

Z psem jak z dzieckiem

Kiedy na świat przychodzi nasze dziecko, zwykle jesteśmy pod opieką zespołu profesjonalistów, którzy pomagają rodzicom i maluchowi. Jeżeli z maleństwem jest coś nie w porządku, personel medyczny od razu udzieli pomocy. Z psiakami jest inaczej. Pierwsza wizyta u weterynarza zalecana jest na około 6 tygodni po narodzeniu się pupila, ponieważ w tym czasie można go już zaszczepić przeciwko parwowirozie i nosówce oraz odrobaczyć. Jeśli coś wcześniej dzieje się nie tak, należy bezwzględnie zwrócić się po pomoc. Dobrze jest wybrać się do tego weterynarza, którego będziemy regularnie odwiedzać w przyszłości. Niektóre psiaki, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na przewlekłe choroby, z objawami, których musimy często zwracać się do specjalisty. Zdarza się to nie tylko rasowym psom. Przykładem może być choroba układu pokarmowego lub uczulenie na konkretne składniki spożywcze. Może okazać się, że nasz pies nie radzi sobie ani z trawieniem gotowej karmy, ani z trawieniem np. gotowanego mięsa – mówi nam przedstawicielka Przychodni Weterynaryjnej z Chorzowa. Przyczyny takiego stanu rzeczy musimy ustalić z weterynarzem na podstawie badań, co często zajmuje sporo czasu, dlatego warto mieć swojego sprawdzonego fachowca, który będzie już dobrze znał objawy naszego psa.

Higiena i profesjonalne podejście

Higiena w gabinecie lekarskim jest dla nas bardzo ważna. Powinniśmy na nią zwracać uwagę także w gabinetach weterynaryjnych. Gabinet powinien być czysty od podłogi po każdy przedmiot, z którym styczność będzie miało nasze zwierzę. Zwierzęta przenoszą na swoim ciele, w czy w ślinach, mnóstwo drobnoustrojów, które są niewidoczne dla oka. Profesjonalny gabinet weterynaryjny powinien być regularnie sprzątany i odkażany. Kwestia higieny dotyczy także samego weterynarza – jego dłonie podczas wykonywania badań powinny być zabezpieczone rękawiczkami. Z higienicznego punktu widzenia nie pa potrzeby zakładania ich tylko przy szczepieniu. Zapewniają one jednak bezpieczeństwo i weterynarzowi, i naszym pupilom. Jeśli poprzedni psi pacjent miał jakąś chorobę skórną, to lekarz dotykając kolejnego psa bez rękawiczek, mógłby go tym zarazić. Rękawiczki są szczególnie ważne przy pobieraniu np. wydzielin i zeskrobin do badania. Jeżeli raz przekonamy się, że nasz weterynarz ma profesjonalne podejście do psa, a w gabinecie panują higieniczne warunki, warto już zawsze korzystać z usług tego miejsca.