Nalewanie wody z kranu
3 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego warto filtrować wodę kranową?

Woda to surowiec, bez którego nie ma życia na naszej planecie. Potrzebujemy jej na co dzień – mówi się o tym, że człowiek powinien jej wypijać przynajmniej półtora litra dziennie. Ale kupowanie wody mineralnej w plastikowych butelkach, nawet tych z recyklingu, nie służy zarówno naszemu portfelowi, jak i środowisku naturalnemu. Jest inne rozwiązanie – filtrowanie wody kranowej.

Filtrowanie wynika z potrzeby zmian 

W każdej sekundzie na Ziemi wytwarza się około 20 tysięcy butelek plastikowych. To aż 120 tysięcy na minutę i ponad 1,7 miliona na dobę. Te liczby mogą przerażać, zwłaszcza w kontekście kryzysu klimatycznego, który dotyczy większości regionów na świecie. Nic dziwnego, że przedsiębiorstwa już dziś dążą do minimalizowania szkodliwego wpływu na środowisko i proponują rozwiązania alternatywne.

Z taką inicjatywą wychodzi firma Aquaphor, która dostarcza kompleksowe rozwiązania filtrujące, dzięki którym zwykła „kranówka” nadaje się do picia. Zakup pojedynczego urządzenia lub filtra zwalnia z potrzeby kupowania i – co za tym idzie – wyrzucania do kosza plastikowych butelek po wodzie półlitrowej czy półtoralitrowej.

Warto korzystać z takich rozwiązań, bo korzyści z tego czerpie zarówno konsument, jak i środowisko naturalne. Przefiltrowaną wodę można bez obaw pić, ale także korzystać z niej podczas gotowania, parzenia kawy czy herbaty, ograniczając w ten sposób ryzyko powstawania kamienia wewnątrz kuchennych urządzeń.

Większe oszczędności finansowe i środowiskowe

Zdrowo jest regularnie się nawadniać. Z reguły ma się większą motywację do korzystania z prozdrowotnych rzeczy, substancji i aktywności, gdy są one dostępne pod ręką i nie wymagają wysiłku. Znacznie mniejszym wysiłkiem jest nalanie sobie wody do szklanki bezpośrednio z dzbanka lub z kranu, niż kupowanie, a potem przynoszenie ze sklepu ciężkich baniaków z wodą.

Filtrowana woda to oszczędność. Przeciętna rodzina wypija jej dziennie około 6 litrów (2200 litrów rocznie). Średni koszt zakupu wody wynosi 1 PLN co daje nam kwotę 2200 PLN/rok. Przy większości podkranowych systemów filtracyjnych koszt wyprodukowania wody nie przekracza 10 gr/litr!

Nie można też nie wspomnieć o kosztach środowiskowych, które są zminimalizowane właśnie dzięki domowym systemom filtracji wody. Mniejsza konsumpcja plastiku to szansa, którą należy wykorzystać.

Sprawdzone sposoby filtrowania wody z kranu

Wodę można oczyszczać na różne sposoby. Niektóre firmy opracowały kompatybilne ze sobą systemy filtrowania, które sprawdzają się u większości osób. W zależności od potrzeb, warto wybrać dla siebie konkretne rozwiązanie.

Oto dostępne możliwości:

  • kuchenne filtry podzlewozmywakowe,
  • butelki filtrujące,
  • dzbanki filtrujące,
  • filtry nakranowe i podróżne,
  • systemy odwróconej osmozy serii RO,
  • stacje zmiękczania wody.

Jaki system wybrać? Przed podjęciem decyzji warto poradzić się specjalistów, bo wiele zależy od jej aktualnego stanu. Na przykład do wody z zanieczyszczeniami mechanicznymi i chemicznymi najlepsze będą urządzenia wyposażone w blok węglowy, który poprawi smak i zapach cieczy. Z kolei w przypadku wody twardej kluczowy będzie filtr zmiękczający. Zakup warto także poprzedzić konsultacją z doradcą firmy produkującej profesjonalne systemy do uzdatniania wody.