okna drewniane
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego okna drewniane wracają do łask?

Drewniana stolarka okienna straciła na popularności wtedy, gdy pojawiły się okna plastikowe. Z biegiem lat producenci zaczęli stosować coraz bardziej nowoczesne rozwiązania techniczne, które doprowadziły do tego, że współczesne okna drewniane wykazują bardzo wysokie parametry. W tym artykule możesz przeczytać, jakie czynniki sprawiają, że okna drewniane są tak często wybierane.

Problemy ze starymi oknami

Stare okna drewniane w budynkach sprzed kilkudziesięciu lat po pewnym czasie się rozsychały i wyginały. Skrzydła ciężko się zamykały, a do tego wszędzie pojawiały się szczeliny, które sezonowo były zatykane przez użytkowników. Z drewnianej stolarki odpadała też farba, co było spowodowane niedoborem odpowiednich specyfików konserwacyjnych. Na rynku pojawiły się okna PCV, które były tanie w produkcji i nie miały takich problemów. Ramy nie wyginały się i nie wymagały stosowania specjalnych środków. Wszystkie te cechy spowodowały, że z biegiem lat stały się one dużo popularniejsze niż okna drewniane. Jednak w dzisiejszych czasach, gdzie wszystko ma swoje plastikowe zamienniki, coraz więcej osób woli dopłacić, żeby tylko stolarka była wykonana z materiałów naturalnych. Drewno doskonale komponuje się z różnymi rodzajami elewacji, drewnianymi płotami i ogrodowymi ozdobami, a także z większością wnętrz. Jednak wybór okien drewnianych to nie tylko kwestia estetyczna. Współczesne okna mają nieporównywalnie lepszą jakość od swoich poprzedników

Porównanie z oknami PCV

 Drewno lepiej zatrzymuje ciepło niż PCV. Dlatego też naturalna stolarka okienna wykazuje najniższe parametry przenikalności ciepła spośród wszystkich produktów dostępnych na rynku. Okna drewniane posiadają także wysoki współczynnik wygłuszania dźwięku otoczenia.  Współczesne produkty są wytrzymałe na zmiany temperatury i nie odkształcają się. Stanowią dobrą ochronę nawet podczas pożaru. Nie wydzielają szkodliwych substancji tak, jak palący się plastik. Problemem w starych domach często był grzyb, który pojawił się po wymianie drewnianych okien na plastikowe. Współczesna stolarka drewniana wykazuje lepszą infiltrację powietrza niż PCV.

Specjalista z firmy DS-Bud w Szczecinie dodaje: Drewno od plastiku różni się także tym, że łatwo jest je naprawić. W przypadku otarć lub zniszczeń można zeszlifować powierzchnię, a następnie zabezpieczyć ją specyfikiem ochronnym. Natomiast zniszczona rama PCV wymaga wymiany całego okna.

Okna odpowiadające różnych potrzebom

Stolarka drewniana może być malowana, rzeźbiona, lakierowana lub szczotkowana. Do tego wygląd i osiągane parametry zależą od jej budowy oraz gatunku drewna. W produkcji najczęściej używa się modrzewia, dębu, świerku i sosny, ponieważ te gatunki wykazują małe pęcznienie w naszej strefie, która charakteryzuje się dużą wilgotnością. Można także zamówić okna z drzew egzotycznych. Podobnie jak w oknach plastikowych, stolarka drewniana opiera się na systemie komór, który pozwala uzyskać wyższe parametry izolacyjne. Okna drewniane wymagają konserwacji co pewien okres czasu zalecony przez producenta. Poskutkuje to świeżym wyglądem i dobrą funkcjonalnością przez wiele lat. Drewno pozwala na stworzenie dowolnych kształtów ram. Są one sztywne i nie ulegają siłom naprężającym, dlatego też można wykonywać je pod duże przeszklenia. W przypadku ram PCV taka swoboda nie jest możliwa.