Montaż klimatyzacji
5 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego nie można samodzielnie montować i demontować klimatyzacji?

Montaż i demontaż klimatyzacji to dość skomplikowane zadanie, które wymaga wiedzy i precyzji. Niewłaściwe wykonanie tych czynności może spowodować, że klimatyzator nie będzie efektywnie pracował, a nawet ulegnie uszkodzeniu. Dlaczego warto zlecić montaż klimatyzacji profesjonalistom?

Wymagania dotyczące montażu i demontażu klimatyzacji

Tradycyjne systemy klimatyzatorów wymagają napełnienia czynnikiem chłodniczym po ich zainstalowaniu. Montaż wymaga także użycia narzędzi formujących do roztłoczenia końcówek rur. Takie prace dodatkowo komplikuje fakt uzupełnienia czynnika chłodniczego, jeśli w długich rurach zwiększa się objętość obiegu nad tą, którą przewidział producent. Montaż klimatyzacji wymaga także wyboru odpowiedniego miejsca dla urządzenia, które zapewni swobodny przepływ powietrza. Zaleca się zacienione miejsca, co poprawia efektywność chłodzenia. Miejsce zamontowania jednostki nie powinno przeszkadzać sąsiadom. Istotnym elementem jest także odprowadzenie skroplin.

Regulacje prawne związane z montażem klimatyzacji

Montaż i demontaż klimatyzacji to także czynności, które regulują przepisy prawa. Samodzielny montaż tych urządzeń może skutkować naliczeniem kary w przypadku obiektów zamieszkania zbiorowego. Dodatkowo spółdzielnia może złożyć stosowny pozew o usunięcie klimatyzatora z elewacji obiektu. W takiej sytuacji to lokator będzie musiał ponieść koszty demontażu. Zazwyczaj decydując się na zakup klimatyzatora od profesjonalnych firm, można także liczyć na różnego rodzaju zniżki przy montażu. Kupując urządzenie wraz z usługą montażu, opłaca się podatek VAT w wysokości 8% (a nie 23%, jak ma to miejsce bez montażu). Właśnie dlatego nie warto decydować się na samodzielny montaż i demontaż klimatyzacji, który może przynieść problemy i dodatkowe wydatki. Oferta firmy Geo-Energia proponuje kompleksową pomoc w zamontowaniu i zdemontowaniu takich urządzeń, dzięki czemu użytkownik może być pewien, że cały system będzie działać poprawnie i nie ulegnie zniszczeniu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowca przy montażu klimatyzacji?

Usługi montażu i demontażu klimatyzacji nie wymagają dużych nakładów finansowych, a specjaliści gwarantują sprawne wykonanie prac. Warto także pamiętać, że samodzielny montaż klimatyzacji wiąże się także z utratą gwarancji na nabyte urządzenie. Producenci zwykle oferują na kupowany klimatyzator kilku lub kilkunastoletnią gwarancję. W przypadku zlecenia montażu profesjonalistom ma się gwarancję, że w przypadku ewentualnych awarii, zostaną one usunięte bez dodatkowych opłat.