gruntowanie ścian przed malowaniem
20 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego gruntowanie ścian jest konieczne?

Gruntowanie ściany przed malowaniem jest istotnym etapem prac i w żadnym wypadku nie należy go pomijać. Niestety wiele osób już na etapie przygotowań do malowania popełnia błąd dotyczący wyboru produktów do zaplanowanych czynności. Przede wszystkim nie pamiętają oni o substancjach gruntujących. Zupełna rezygnacja z gruntowania jest złą decyzją, która zemści się w postaci niewystarczającego jakościowo efektu końcowego.

Czym jest właściwie gruntowanie ścian?

Gruntowanie ścian to pokrywanie ich odpowiednią warstwą jeszcze przed malowaniem. Materiały do gruntowania spełniają konkretną rolę. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie odpowiedniego podłoża pod farbę. Tylko wtedy efekt malowania będzie satysfakcjonujący. Substancje gruntujące mogą występować w różnych rodzajach, jak na przykład szczepne, izolujące, wypełnione oraz uniwersalne.

Dlaczego stosuje się gruntowanie?

Rolą gruntowania jest poprawa przyczepności farby do ściany. Grunty stosuje się w przypadku pylącego i mało przyczepnego podłoża. Celem gruntowania jest ponadto utwardzenie ściany i jej wyrównanie. Istotne okazuje się również zmniejszenie chłonności ściany, co znacznie zmniejsza zużycie farby. Każdy rodzaj tynku może wymagać innego preparatu gruntującego. Fachowe porady w tym względzie można uzyskać od dystrybutorów materiałów budowlanych, takich jak sklep MS EXPERT. Ponadto warto czytać informacje producentów, zarówno na opakowania, jak i na ich stronach internetowych.

Niekiedy zdarza się, że przeprowadzający remonty czy malowanie ścian rezygnują z położenia warstwy gruntowej. Może to wynikać zarówno z niewiedzy, jak i z chęci zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Niestety takie działania owocują marnymi efektami końcowymi, a dodatkowo może nastąpić konieczność licznych poprawek.

Kiedy bezwzględnie trzeba zagruntować ścianę?

Preparaty do gruntowania ścian są niezbędne w niektórych przypadkach. Chodzi tu między innymi o nowe tynki gipsowe oraz niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe. Gruntowanie jest konieczne w przypadku niektórych ścian w świeżo oddanych mieszkaniach deweloperskich, gdzie jakość położonej farby nie odpowiada nabywcy. Jeszcze inną sytuacją jest zeskrobana stara powłoka malarska.

Niekiedy gruntowanie wręcz nie jest konieczne. Dotyczy to ścian pomalowanych farbami lateksowymi lub akrylowymi, które mają jednolitą strukturę. Wtedy grunt może dosłownie zeszklić ścianę. Aby to sprawdzić, wystarczy przeciągnąć palcem po ścianie. Biały osad na skórze to wskazanie do gruntowania.