ekogroszek
20 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Dlaczego ekogroszek to dobry materiał grzewczy?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej sięgamy po nowoczesne, a zarazem ekologiczne rozwiązania. Nic więc dziwnego, iż w kwestii dobrania odpowiedniego opału również szukamy jak najbardziej korzystnego wyboru, dzięki któremu będziemy mogli jak najlepiej ogrzać dom. Jednym z nich jest wybranie do ogrzewania odpowiedniej jakości ekogroszku. Jest to paliwo przeznaczone do kotłów z automatycznym podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Ekogroszek ma małą wilgotność i posiada znikome ilości siarki. Na rynku znajduje się wiele różnych ofert dotyczących sprzedaży tego paliwa, a więc bez problemu można wybrać ekogroszek o odpowiednich dla danego kotła (pieca) parametrach i właściwościach.

Dlaczego warto ogrzewać budynek ekogroszkiem?

Po piewsze jest to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania budynków. Węgiel ten emituje niewielkie ilości dymu przy spalaniu, ponadto jest wygodny w obsłudze, a dzięki posiadanym zasobnikom w kotle może być wygodnie uzupełniany. Ze względu na niską zawartość popiołu nie wymaga częstego opróżniania popielnika, co w przypadku innych rodzajów węgla jest niestety nieuniknione. Dodatkowo efektywność energetyczna, wydajność i zużycie węgla są również na niższym poziomie aniżeli palenie zwykłym węglem.

Z czego wytwarza się ekogroszek?

Ekogroszek jest wytwarzany z odpowiednio wysortowanego i przesianego węgla kamiennego. Posiada on niższy stopień spiekalności niż innego rodzaju węgiel oraz odpowiednią granulację tj. od 1 mm do 25 mm, zalecaną prze producentów kotłów, dzięki czemu może być wykorzystywany w automatycznych dozownikach węgla. Ekogroszek w połączeniu z piecem retortowym, w którym jest wypalany, tworzy system o znikomej emisji pyłów i tlenków węgla. Dzięki temu, emisja tych szkodliwych substancji do atmosfery jest znacznie ograniczona.

Aby piec mógł odpowiednio działać, ekogroszek powinien posiadać odpowiednią wilgotność tzn. nie może być zbyt suchy i zbyt wilgotny, powinien posiadać naturalną dla węgla wilgotność. Im większa jego wilgotność, tym większe ryzyko korozji naszego kotła, ponieważ w skutek łączenia się pary wodnej ze związkami siarki powstaje kwas siarkowy, który powoduje zniszczenie kotła od środka, a w niektórych przypadkach zatkanie mechanizmu podajnika pieca retortowego.

Ekogroszek wysokokaloryczny

Największymi zaletami wysokokalorycznego ekogroszku są niskie koszty eksploatacji oraz sposób, w jaki się go używa.

Jak mówi jeden z pracowników firmy będącej dostawcą opału z Mysłowic – Węglo Smyk: Wysokokaloryczny ekogroszek jest starannie wyselekcjonowanym produktem. Wyróżnia go przede wszystkim wysoka energetyczność, a także niska wilgotność i mała zawartość substancji szkodliwych dla zdrowia wytwarzanych w procesie jego spalania w stosunku do tradycyjnych sortymentów węgla grubego. Ekogroszek posiada bardzo dobre parametry opałowe, dzięki czemu potrzeba dużo mniej tego materiału do wyprodukowania jednostki ciepła w porównaniu do innego rodzaju opału. 

Ogrzewanie ekogroszkiem a koszty

Ekogroszek nie jest wyjątkowo drogim materiałem grzewczym. Większym obciążeniem dla domowego budżetu będzie zakup odpowiedniego pieca do jego spalania. Wysoki koszt zakupu takiego pieca zostanie jednak zrekompensowany przez koszty ogrzewania. Będą one na tyle niskie, że wysoka cena zakupu pieca zwróci się już w kilka lat po jego instalacji. Oprócz tego, że cena ekogroszku jest porównywalna do kosztów ogrzewania drewnem lub tradycyjnym węglem, to taka forma będzie tańsza i wygodniejsza w użytkowaniu i konserwacji kotła.

Ogrzewanie budynku lub mieszkania za pomocą ekogroszku jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem. Ten materiał grzewczy jest nie tylko tani, ale także łatwy i wygodny w użytkowaniu. Ponadto, stosowanie tego paliwa opałowego będzie bardzo korzystne dla środowiska ze względu na dużo mniejszą emisję zanieczyszczeń w trakcie jego spalania.