31 lipca 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Deski warstwowe jako element aranżacji wnętrz

Deski warstwowe produkowane są z dwóch lub trzech warstw drewna. W praktyce układa się je w taki sposób, aby słoje znajdujące się w kolejnych warstwach znajdowały się wobec siebie prostopadle. Dzięki temu podłoga jest mniej wrażliwa na zmiany wilgotności oraz stabilna pod względem wymiarowym. Deski warstwowe, które można znaleźć w dobrych zakładach stolarskich, prezentują się naprawdę efektownie.

Opór cieplny desek warstwowych

Deski warstwowe doskonale sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Za sprawą swojej specyficznej budowy mają one bowiem mniejszy opór cieplny niż np. lite parkiety. Dodatkowo dzięki wspomnianej budowie są one bardzo sprężyste. Powstają z nich elementy dość długie (około 260 cm) i szerokie (do 26 cm). Świetnie mogą one imitować drewniane dyle bądź mieć powierzchnię podzieloną na charakterystyczne pasma, co przypomina na pierwszy rzut oka układ klepek parkietu. Podłóg tego rodzaju nie trzeba odnawiać, gdyż przez długi czas prezentują się one bardzo efektownie.

Deski warstwowe a skrzypienie

Deski warstwowe są naturalne, a jednocześnie przyjemne w dotyku. W przeciwieństwie do desek litych nie skrzypią, gdyż wchodzące w ich skład drewno nie ulega procesowi kurczenia się i rozszerzania. Podłoga wykonana z desek warstwowych jest szybka i łatwa w montażu (tzw. podłoga pływająca). Dodatkowo użytkować można ją w zasadzie od razu. Nie wymaga cyklinowania i lakierowana, bo wykończona jest od razu w sposób fabryczny. Zawsze jednak można ją odnawiać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Niewątpliwym atutem jest również możliwość zastosowania desek warstwowych na wspomniane już ogrzewanie podłogowe.

Gatunki drewna w deskach warstwowych

Dobry wybór desek warstwowych znajdziemy w ofercie sprawdzonych i uznanych na rynku zakładów stolarskich, takich jak na przykład Złoty Sęk. Jakie gatunki drewna najczęściej stosuje się w przypadku desek warstwowych? Wciąż największą popularnością cieszą się gatunki rodzime – dąb i jesion. To gatunki drewna o znacznej twardości i stabilności rozmiarowej, które jednocześnie dobrze znoszą zmiany temperatury czy wilgotności w pomieszczeniu. Często wykorzystuje się ponadto klon europejski czy buk. Coraz większe jest również zainteresowanie gatunkami egzotycznymi, które wyróżniają się bardzo dużą twardością. W Polsce najpopularniejsze są gatunku pochodzące z Ameryki Południowej, Afryki czy Azji Południowo-Wschodniej np. teak, iroko, merbau, jatoba, lapacho, doussie czy sapeli. Wybrane gatunki sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.